Karaman ilinde doğal olarak yetişen meşe türleri, yayılış alanları ve silvikültürel öneriler
Naturally growing oak species, distribution areas and silvicultural recommendations in Karaman
- Tez No: 787628
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünyanın varoluşundan bu yana insanoğlu ormanlardan her alanda faydalanmıştır. Yapacak ve yakacak ihtiyacı, hayvan otlatma, tarla açma, besin maddesi temini gibi faaliyetlerin yapımında ormanlar sürekli merkezde olmuştur. Yıllar geçtikçe ülkemizde doğal olarak yetişen türlerimiz tahribata uğramış ve yayılış alanlarında daralmalar meydana gelmiştir. Bu çalışmada Karaman ili sınırları içerisinde doğal olarak yayılış gösteren kermes meşesi, makedonya meşesi, saçlı meşe, mazı meşesi ve kasnak meşesi ele alınmıştır. Çalışma sonucunda Karaman ili sınırlarında doğal olarak yayılış gösteren meşe türleri tespit edilerek yayılış alanları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda meşe ormanlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için silvikültürel önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the existence of the world, mankind has benefited from forests in every field. Forests have always been at the center in the construction of activities such as the need for building and fuel, grazing animals, clearing fields and supplying nutrients. Over the years, our species that grow naturally in our country have been destroyed and narrowing in their distribution areas has ocurred. In this study, kermes oak, macedonian oak, hairy oak, thuja oak and kasnak oak, which are naturally distributed within the borders of Karaman province, are discussed. As a result of the study, oak species that naturally spreas in the borders of Karaman province were determined and their distribution areas were determined. As a result of the findings, silvicultural suggestions were made to ensure the sustainabilitiy of oak forests.