Identifying potential design interventions for heart-lung machines
Kalp-akciğer makinelerinin potansiyel tasarım müdahale alanlarının belirlenmesi
- Tez No: 787627
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kalp-akciğer makinesi (KAM), kardiyovasküler (açık-kalp) ameliyatlar esnasında kalp ve akciğer fonksiyonlarını üstlenir. Perfüzyonistler, kalp-akciğer makinelerinin kullanımından, bakımından ve kalibre edilmesinden sorumlu olan eğitimli personellerdir. Kalp-akciğer makineleri kullanımında perfüzyonist hatalarından dolayı bazı riskler oluşmaktadır. Bu riskler, kardiyovasküler ameliyatı geçiren hastalar, cihazı kullanan hastane çalışanları ve hastane yönetimi için olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmada, 2021-2022 yıllarında Türkiye'deki çeşitli hastanelerde tasarım müdaheleriyle geliştirilebilecek noktaları belirlemek için KAM'ın işlevleri ve çalışma prensipleri, perfüzyonistlerin ihtiyaç ve beklentileri ve açık kalp ameliyatları sırasında perfüzyonistlerin etkileşimleri incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, KAM kullanımında insan kaynaklı hataları perfüzyonistlerin ameliyat esnasındaki deneyimlerini iyileştirerek azaltmaktır. Bağlam ve KAM ile ilgili teknik hususlar hakkında bilgi sahibi olmak için literatür taraması kullanılmıştır. Perfüzyonistlerin KAM'lara ilişkin ihtiyaç ve beklentilerini anlamak için kullanıcı görüşmeleri ve anketler gerçekleştirilmiştir. Perfüzyonistlerin belirli bir bağlamda birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini analiz etmek ve perfüzyonistlerin deneyimlerinin geliştirilebileceği alanları belirlemek için kullanıcı gözlemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, tıbbi cihazların tasarımı üzerinde çalışanlar, ürün tasarımcıları ve tasarım araştırmacıları için faydalı olacak şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Heart-lung machine (HLM) overtakes the functions of the heart and lungs during cardiovascular (open-heart) surgeries. Perfusionists, trained personnel, are in charge of operating, maintaining, and calibrating HLMs. There are some risks associated with cardiovascular surgery due to mistakes made by perfusionists. This creates adverse effects for patients undergoing cardiovascular surgery, operators using the device, and hospital management. In this study, the functions and working principles of HLM, the needs and expectations of perfusionists, and the experience of perfusionists during cardiovascular surgeries are examined in order to determine the points that can be improved with design interventions in various hospitals in Turkey during 2021-2022. The primary aim of the study is to decrease the frequency of human-based errors in the usage of HLM during cardiovascular surgeries by enhancing the perfusionist's experiences. Accordingly, literature review is used to become familiar with HLMs, their context and technical considerations. To understand the requirements and expectations of perfusionists regarding the HLMs, user interviews and surveys are carried out. To analyze how perfusionists engage with one another in a given context and pinpoint areas where perfusionists' experiences could be enhanced, user observations are utilized. The research findings are described in a way that is useful to those working on the design of medical devices, product designers, and design researchers.