Balıkesir kent mutfağı ve destinasyon pazarlamasına etkileri
Balıkesir urban cuisine and its effects on destination marketing
- Tez No: 787675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMAL YAKUT AYMANKUY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Alanyazında destinasyon pazarlaması kavramıyla ilgili çalışmalar mevcut iken kent mutfağı kavramında çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada kent ve mutfak kavramları ilişkilendirilerek Balıkesir özelinde, kent mutfağının destinasyon pazarlamasına etkileri incelenmektedir. Ayrıca kent mutfağının bir pazarlama aracı olarak, destinasyonun pazarlanması ile ilgili izlenecek yollara ait verilerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın kapsamını Balıkesir'i ziyaret eden ve ziyaret etme potansiyeli taşıyan yerli turistler oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Anket demografik açıdan değerlendirme soruları, Balıkesir mutfağının bilinirlik düzeyini ortaya koyan sorular ve kent mutfağının destinasyon pazarlamasına etkisini ölçmek üzere oluşturulmuş 25 ifadeden oluşmaktadır. Tüm veriler ışığında iki denize kıyısı olan, iki bölgenin özelliklerini taşıyan Balıkesir kent mutfağının, destinasyonun pazarlanmasına olası etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen bulgular istatistik bir program ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda kent mutfağının destinasyon pazarlamasına etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın diğer yapılacak araştırmalara kaynak oluşturulacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
While there are studies on the concept of destination marketingin the literature, studies on the concept of urban cuisine are limited. In this study, the effects of urban cuisine on destination marketing in Balıkesir are examined by associating the concepts of city and cuisine. In addition, as a marketing tool of the city cuisine, it is aimed to reveal the data on the ways to be followed for the marketing of the destination. The scope of the research consists of domestic tourists visiting Balıkesir. Questionnaire technique, one of the quantitative research methods, was used in this study. The survey consists of demographic evaluation questions, questions that reveal the level of awareness of the Balıkesir cuisine, and 25 statements created to measure the effect of urban cuisine on destination marketing. In the light of all the data, it is aimed to analyze the possible effects of the Balikesir city cuisine, which has two coasts and the characteristics of two regions, on the marketing of the destination. The findings were analyzed and interpreted with a statistical program. As a result of the study, it was concluded that the city cuisine has an effect on destination marketing. It is hoped that this study will be a source for further research.