The evaluation of the relationship between hypothyroidism to weight gain
Hipotiroidizm ile kilo alımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 787692
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma, insanlarda hipotiroidizm ve kilo alımı arasındaki ilişkiyi ve bu iki tıbbi durumun patofizyolojisindeki oksidatif stresin rolünü, serumdaki reaktif oksijen türlerini (ROS) değerlendirerek araştırmak için tasarlanmıştır. Bu çalışmaya yüz elli kişi alındı ve bunlar üç gruba ayrıldı; 50 sağlıklı aşırı kilolu, 50 aşırı kilolu hipotiroidizm ve 50 sağlıklı insan çalışmanın kontrolü olarak alındı. Üç grup arasında yaş farklılıkları anlamlı değildi. Sağlıklı fazla kilolu ve hipotiroidili fazla kilolu grupların vücut kitle indeksi (VKİ) anlamlı olmamasına rağmen, hipotiroidili fazla kilolularda bel çevresi ve bel-kalça oranı sağlıklı fazla kilolulara göre anlamlı olarak daha yüksekti. Bu, merkezi obezitenin tiroid bezi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu gösterir. Sağlıklı aşırı kilolu ve aşırı kilolu hipotiroidizmli grupların serumunda ROS seviyesi kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksekti. Ayrıca, serum ROS seviyesi, sağlıklı kilolu ile karşılaştırıldığında hipotiroidizm ile aşırı kiloda önemli ölçüde yükselmiştir. Sonuç olarak, oksidatif stres, aşırı ROS üretimi yoluyla hipotiroidizm ve aşırı kilonun patofizyolojisinde önemli bir rol oynamaktadır
Özet (Çeviri)
The study has been designed to investigate the relationship between hypothyroidism and weight gain in humans, and the role of oxidative stress in the pathophysiology of these two medical conditions through evaluating reactive oxygen species (ROS) in the serum. One hundred and fifty subjects were enrolled in this study and they were divided into three groups; 50 healthy overweight, 50 overweight with hypothyroidism, and 50 healthy people as control of the study. The differences of age were non-significant among the three groups. Despite that the body mass index (BMI) of healthy overweight and overweight with hypothyroidism groups were non-significant, the waist circumference and waist to hip ratio were significantly higher in overweight with hypothyroidism compared to healthy overweight. This indicates that central obesity has strong impact on the thyroid gland. The level of ROS was significantly higher in the serum of healthy overweight and overweight with hypothyroidism groups compared to control. Moreover, the level of serum ROS was significantly elevated in overweight with hypothyroidism compared to healthy overweight. In conclusion, oxidative stress plays important role in the pathophysiology of hypothyroidism and overweight through overproduction of ROS.