Aile hekimliği polikliniğine başvuran hipotiroidi tanılı erişkin hastalarda depresyon sıklığı ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of depression prevalence and contributing factors in adult patients diagnosed wi̇th hypothyroi̇di̇sm presenti̇ng to a family medicine clinic
  1. Tez No: 915947
  2. Yazar: GÖKHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Hipotiroidi dolaşımda tiroid hormonlarının yetersizliği ile oluşan ,metabolizmanın yavaşladığı buna bağlı olarak kişide; yorgunluk, halsizlik, libido düşüklüğü, kolay kilo alımı gibi depresyona benzer semptomlar oluşturabilen bir hastalıktır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı; hipotiroidi hastalarında depresyon sıklığını ve etki eden faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan araştırmamız, 01.03.2024-01.09.2024 tarihleri arasında İstanbul ili Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliğine başvuran hipotiroidi tanılı erişkin hastalarla, araştırmacı tarafından hazırlanmış 20 soruluk sosyodemografik anket ve 21 soruluk Beck depresyon ölçeği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 136 hasta katılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypothyroidism is a condition caused by insufficient levels of thyroid hormones in circulation, leading to a slowed metabolism. This results in symptoms resembling depression, such as fatigue, weakness, reduced libido, and easy weight gain. The aim of this study is to determine the prevalence of depression and the influencing factors in patients with hypothyroidism. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between March 1, 2024, and September 1, 2024, at the Family Medicine Outpatient Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital in Istanbul. The study involved adult patients diagnosed with hypothyroidism. Data were collected using a 20-item sociodemographic questionnaire prepared by the researchers and the 21-item Beck Depression Inventory. A total of 136 patients participated in the study. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 20, and a p-value of