Evaluation of electrolyte balance and renal function in end-stage renal failure patients with hemodialysis in Diyala
Diyala şehrinde hemodializ olan son dönem böbrek yetmezliği hastalarında elektrolit dengesi ve böbrek fonksiyonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 787694
  2. Yazar: NOOR DHEYAA IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİMAH KADHİM IBRAHİM AL-MAHDAWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Böbrekler elektrolit ve asit-baz dengesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında bazı biyokimyasal değişkenlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu parametreler son dönem böbrek yetmezliğinde böbrek fonksiyonunu kontrol etmek için (üre, kreatinin) ve son dönem böbrek yetmezliğinde elektrolit seviyeleri (Na, K, Cl, Mg, Fosfor, Bikarbonat ve Ca) ile belirlendi. Çalışma iki grup içermiştir: hasta grubu 100, kontrol grubu 40 örnek içermiştir ve sonuçlar şöyledir: Ortalama yaş ve cinsiyet P = 0,094'te istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, hastalığın farklı yaşlardaki insanları etkileyebileceğini ve yaşlılıkta yaralanmanın daha şiddetli olabileceğini göstermektedir. Cinsiyete gelince, sonuçlar erkeklerin böbrek hastalığına yakalanma olasılığının kadınlardan daha yüksek olduğunu gösterdi. Böbrek hastalarında sodyum düzeylerinin sinyali açıkça etkilenir. Ayrıca potasyum ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara sahip olduğunu ve klinik öneme sahip olduğunu ve böbrek yetmezliğinin erken teşhisini artırabileceğini ve sonuçların iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı olduğunu buldu. Kalsiyum seviyeleri, hastalığın gelişimini teşhis etmede ve incelemede kullanılabilir
Özet (Çeviri)
The kidneys play a pivotal role in regulating electrolyte and acid-base balance. The study aimed to evaluate the evaluation of some biochemical variables in hemodialysis patients. These parameters were determined to check renal function in end-stage renal failure by (urea, creatinine), and electrolyte levels in end-stage renal failure (Na, K, Cl, Mg, Phosphorus, Bicarbonate, and Ca). The study included two groups: the patient group included 100 samples, while the control group included 40 samples, and the results were as follows: The mean age and gender indicated that there were statistically significant differences at P = 0.094. These results indicate that the disease may affect people of different ages and that the injury may be more severe in old age. As for gender, the results indicated that men are more likely to have kidney disease than women. The signal of sodium levels is clearly affected in renal patients. It also found potassium averages have statistically significant differences and have clinical importance and may increase the early diagnosis of kidney failure and that the results were statistically significant between the two groups. The calcium levels can be used in diagnosing and studying the development of the disease