İşin yürütümü yönünden Türk iş teftiş sisteminin Almanya, Fransa ve İtalya ile karşılaştırılması
Comparison of Turkish labour inspection system with Germany, France and Italy in terms of inspection structures
  1. Tez No: 787731
  2. Yazar: MAHMUT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Devletlerin çalışma hayatı içerisinde genel olarak düzenleyicilik, denetleyicilik ve hakemlik görevlerini üstlendiği bilinmektedir. Devletler söz konusu görevlerin her birini kendi hukuki düzenlemeleri kapsamında yerine getirmektedir. Bu tez çalışması devletin çalışma hayatı içerisindeki denetleyicilik yapan, rehberlik eden ve önleyici yaklaşım sergileyen görevi ile ilgilenmektedir. Ayrıca söz konusu bu çalışmada bilimsel araştırma tekniklerinden nitel araştırma yöntemleri kapsamında doküman analizi, kaynak taraması metotlarından faydalanılmıştır. Uluslararası düzende ve ülkemizde iş teftişi yapıları genel itibariyle iki tür teftiş sistemini barındıracak şekilde kurgulanmış ve uygulanmaktadır. Söz konusu teftiş sistemleri; iş sağlığı ve güvenliği yönünden gerçekleştirilen denetimlere ilişkin teftiş sistemi ile işin yürütümü yönünden gerçekleştirilen denetimlere ilişkin teftiş sistemi, şeklindedir. İş sağlığı ve güvenliği teftişleri; işin teknik yönden düzenlemeleri kapsamında işyerinde alınması gereken güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığı, işçilere verilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilip verilmediği gibi hususlar ile ilgilenmekte iken işin yürütümü yönünden iş teftişleri ise işçilerin işveren ile olan iş ilişkilerinden kaynaklı hak ve alacakları ile ilgilenmektedir. Bu kapsamda işçinin işveren tarafından ödenmeyen ücret, fazla çalışma ücreti gibi bireysel alacakları ve/veya işveren tarafından kullandırılmayan yıllık izin, hafta tatili izni gibi hakları hakkında denetimleri içermektedir. Bu çalışma kapsamında Türkiye ile Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden Almanya, Fransa ve İtalya'nın çalışma hayatına ilişkin hukuksal düzenlemelerine, iş teftişi birimlerinin yapılarına, işin yürütümü yönünden iş teftişi sistemlerine ve teftiş faaliyetleri hakkında çeşitli bilgilere yer verilmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasına konu edilen ülkelerin iş teftişi yapılarının ve işin yürütümü yönünden iş teftişi sistemlerinin karşılaştırılması amaçlanmakla birlikte nihai olarak konu hakkında tespit, analiz ve değerlendirmelere yer verilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that states generally undertake the duties of regulatory, supervisory and arbitrator in working life. States fulfill each of these duties within the scope of their own legal regulations. This study is concerned with the State's duty of work life, which provides supervision, guidance and preventive approach. In addition, in this study, document analysis and source scanning methods were used within the scope of qualitative research methods from scientific research techniques. In the international order and in our country, labour inspection structures are generally designed and implemented to include two types of inspection systems. The inspection systems in question; The inspection system for the inspections carried out in terms of occupational health and safety and the inspection system for the inspections carried out in terms of the execution of the work. Occupational health and safety inspections deal with issues such as whether the safety precautions to be taken in the workplace are taken within the scope of the technical regulations of the work, whether the occupational health and safety trainings that should be given to the workers are given, while the labour inspections in terms of the execution of the work are the rights and receivables of the workers arising from the labour relations with the employer. In this context, it includes inspections about the employee's individual receivables such as wages and overtime wages not paid by the employer, and/or rights such as annual leave and weekend leave not used by the employer. Within the scope of this study, the legal regulations regarding the working life of Turkey and the European Union member countries Germany, France and Italy, the structures of the labor inspection units, the labor inspection systems in terms of the conduct of the work and various information about the inspection activities are given. In this direction, it is aimed to compare the labour inspection structures of the countries that are the subject of the thesis study and the labour inspection systems in terms of the conduct of the work, but ultimately it is aimed to include determinations, analyzes and evaluations on the subject.