Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde bulunan tabiat anıtı ağaçların tomografi işlemiyle sağlık durumlarının belirlenmesi
Determining of the health status of natural monument trees by tomography process in the 12th Regional Directorate of the General Directorate of Nature Conservation and National Parks
  1. Tez No: 787745
  2. Yazar: SEDAT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Doğal güzelliklere sahip ve biyolojik çeşitlilik bakımından zengin alanlar eski zamanlardan beri insanlar için farklı bir öneme sahip olmuştur. Sanayi, teknoloji ve şehirleşmedeki son gelişmelerle doğal alanlara olan talep oldukça artmıştır. Buna bağlı olarak bu tür özel olanları koruma ihtiyacı daha da önem kazanmıştır. Bu tür doğal özelliklere sahip alanların etkin ve etkili şekilde korunabilmesi için sorunların ve tehdit unsurların doğru şekilde ortaya konması gerekmektedir. Bu amaçla; Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan bazı tabiat anıtı statüsündeki ağaçların akustik tomografi yöntemi ile sağlık durumlarının belirlenmesine yönelik bir çalışma yürütülmüştür. Çalışma alanında bulunan 6 ağaç üzerinde hem doğrudan gözlem yapılmış hem de Arbor Sonic 3D Akustik Tomografi cihazı ile ölçümleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada tabiat anıtı ağaçlarının gövde, dal ve yaprak yapısı gözlem sonuçlarına göre 1 ağacın gövdesinin kovuk olduğu ve diğer 5 ağacın genel durumlarının iyi göründüğü belirlenmiştir. Tomografi sonuçlarına göre, ölçülen 6 ağacın 1 tanesinin sağlık durumunun iyi olduğu, 3 tanesinin içinde kısmen kovuk ve çürümenin olduğu, 2 tanesinin içi ise tamamen kovuk olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre Akustik Tomografi yönteminin tabiat anıtı ağaçlarının sağlık durumlarının belirlenmesinde etkili bir araç olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Areas with natural beauty and rich in biodiversity have had a different significance for people since ancient times. With the latest developments in industry, technology and urbanization, the demand for natural areas has increased considerably. Accordingly, the need to protect such private areas has become even more important. In order to protect areas with such natural characteristics effective and effectively, problems and threat factors must be correctly revealed. For this purpose; A study was conducted to determine the health status of some trees which are natural monuments in the Eastern Black Sea Region of Turkey with acoustic tomography method. Both direct observations and measurements (done by Arbor Sonic 3D Acoustic Tomography device) were made on 6 trees in the study area. In the study, according to the results of the observation of the trunk, branch and leaf structure of the nature monument trees, it was determined that the trunk of 1 tree has hollow and the general conditionof the other 5 trees observed as good. According to the results of the Tomography, it was determined that 1 of the 6 trees measured was in good health, 3 of them had partial hollows and decay, and 2 of them were completely hollow. According to the data obtained, it has been revealed that the Acoustic Tomography method is an effective tool in determining the health status of nature monument trees.