العوامل المؤثرة في اتخاذ القرار السياسي زمن أبي بكر وعمر بن الخطاب وتحليلها من منظور فقهي
Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer dönemlerinde siyasi karar almayı etkileyen faktörler fıkıh açısından bir analiz
  1. Tez No: 787744
  2. Yazar: SONDOS ABUNASSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer Dönemlerinde Siyasi Karar Almayı Etkileyen Faktörler Fıkıh Açısından Bir Analiz. Bu araştırmada Ebu Bekir ve Ömer dönemlerinde siyasi karar almayı etkileyen faktörler ele alınmakta ve bu kararlar siyasi bağlam içerisinde fıkıh bakımından analiz edilmektedir. Bu analizden önce iki husus ele alınmaktadır; ilk olarak siyasi kararın tanımı, özellikleri ve o dönemde hangi kavrama karşılık geldiği belirtilmiştir. Yanı sıra mülk, hilafet vazifeleri ve imamın yetkilerini temel alarak o dönemdeki siyasi alanın sınırları belirtilmeye çalışılmıştır. Böylece o dönemdeki siyasi kararlar ile Ebu Bekir ve Ömer'in diğer tasarrufları ayırt edilmiştir. İkinci husus olarak Ebu Bekir ve Ömer'in siyasi karar alma sürecinin fıkhi analizi ele alınmıştır. Bu siyasi kararları ele alan çağdaş fıkıh çalışmalarının konuyu içtihadın üç bölümü altında ele aldığı tespit edilmiştir. Bu sınıflandırma, siyasi karar sürecine yönelik fıkhî bir analiz olarak değerlendirilmiş ve siyasi çerçeve dikkate alınmadan yapılan bu analizin sorunları ortaya konmaya çalışılmıştır. Daha sonra, siyasi kararın fıkhî içtihattan farklı olduğu ama aynı zamanda onunla birkaç yönden bağlandığı tespitimize dayanarak bu sürece siyasi bağlamda yeni bir fıkhi analiz sunulmuştur. O dönemdeki siyasi karar alma sürecini analiz etmek, siyasi kararı etkileyen faktörlerin belirlenmesine katkı sunmuş ve çalışmada bu faktörler (1) referans ve meşruiyet, (2) karar vericinin kişiliği, (3) şura ehli, (4) çevredeki koşullar ve makâsıdü'ş-şerîa şeklinde dörde ayrılmıştır. Bu faktörlerin her biri örnek üzerinden tahlil edilmiş ve siyasi ve fıkhi yönlerin birbirine nasıl bağlandığı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Factors Influencing Political Decision Making at the Time of Abu Bakr Al-Siddiq and Omar Ibn Al-Khattab, and their Analysis from a Jurisprudential Perspective. This study deals with the factors influencing political decision-making at the time of Abu Bakr and Omar and analyses them from a jurisprudential perspective. This analysis was preceded by two things: The first, is to determine what corresponds to the term political decision at the time of the study, based on several approaches, in addition to working to define the political field in that period based on the obligations of ruling, and powers of the imam identified by the jurists. Which distinguished the political and non-political decisions of Abu Bakr and Omar from in order to be able to analyse them. The second is the analysis the political decision-making process during that period from a jurisprudential perspective, representing the contemporary jurisprudence studies of these decisions under three chapters of ijtihad, and considered this classification a jurisprudential analysis from them of the decision-making process. This representation showed the problems of this analysis, which dealt with these decisions outside of their political framework. Then we presented another jurisprudential analysis of this process in its political context based on what we have reached of the distinction of Political Decision from jurisprudential ijtihad with its connection to it in several aspects. The analysis of the political decision-making process in that period contributed to identifying the factors influencing it, which we divided into four; Reference and legitimacy, the personality of the decision-maker, the people of Shura, the surrounding circumstances and the purposes and principles of Sharia. And we analysed it through models of decisions in which each of these factors emerged, highlighting the political connection to the jurisprudence in each of them.