Katı atık depolarında taban malzemesinin hidrolik ve mukavemet özelliklerinin iyileştirilmesi
An investigation into the improvements of hydraulic and strength of landfill base materials
  1. Tez No: 78776
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE İNCECİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Doktora Tezi KATI ATIK DEPOLARINDA TABAN MALZEMESİNİN HİDROLİK VE MUKAVEMET ÖZELLİKLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ Mustafa YILDIZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mete İNCECİK 1998, 189 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Mete İNCECİK : Prof. Dr. Kutay ÖZAYDIN : Doç. Dr. İsmail Hakkı AKSOY Bu çalışmada, katı atık depolarında depo içine atılan veya depo içinde oluşan organik kimyasallardan dolayı taban şiltesinin maruz kaldığı kimyasal etkileşim sonucu sıkıştırılmış kilin yapısında ve permeabilitesinde meydana gelen değişim incelenmiş ve katı atık depolarının taban malzemesinin hidrolik ve mukavemet özelliklerini iyileştirmeye yönelik bir çalışma yürütülmüştür. Bu amaçla farklı kil sınıflarını yansıtmak amacıyla plastisitesi ve aktiviteleri farklı üç tür kil seçilmiş, bu kil zeminler çeşitli katkı maddeleri ile stabilize edilerek kompaksiyon kalıplarında sıkıştırılmış, katı atık deposu içinde bulunması muhtemel değişik konsantrasyonlarda asetik asit ve methanol ile permeabilite deneyine tabi tutulmuştur. Ayrıca kil zeminlerin çeşitli asetik asit ve methanol konsantrasyonlarında endeks özelliklerini belirlemek amacıyla Atterberg limitleri ve sedimantasyon deneyleri yapılmıştır. Laboratuvar şartlarında geliştirilen kompaksiyon kalıplı permeametre setinde permeabilite deneyine tabi tutulan stabilize edilmiş ve edilmemiş kil numunelerinin değişik konsantrasyonlardaki organik kimyasallar sonucu permeabilite ve mukavemetlerinde meydana gelen değişim incelenmiş, permeabilite deneyi sonrası alınan örnekler üzerinde serbest basınç ve üç eksenli UU deneyleri yapılmış, zemin plastisitesinin ve stabilizasyon malzemesinin etkileri araştırılmış, önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca katı atık depolarında kullanılabilecek zeolit katkılı alternatif bir astar malzemesi önerilmektedir. Bulunan sonuçlar literatür ile karşılaştırılmış ve uyumlu oldukları görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Organik kimyasal, taban şiltesi, zeolit, Atterberg deneyi, sedimantasyon deneyi, permeabilite, kompaksiyon kalıplı permeabilite, stabilize edilmiş zemin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis AN INVESTIGATION INTO THE IMPROVEMENTS OF HYDRAULIC AND STRENGTH OF A LANDFILL BASE MATERIALS Mustafa YILDIZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mete İNCECİK 1998, 189 Pages Jury : Prof. Dr. Mete İNCECİK : Prof. Dr. Kutay ÖZAYDIN : Assoc. Prof. Dr. Ismail Hakkı AKSOY In this study, the change of structure and permeability of the compacted clay as a liner material in the solid waste area due to waste or organic chemicals originated from the waste was investigated. The improvement of hydraulic and strength properties of liner material was taken into consideration. For these purposes, three different clays with different plasticity and activity were selected in order to reflect different types of clays and then compacted to the proctor molds with mixtures of stabilizing agents, and finally were tested to determine the permeability by using acedic acid and methanol concentrations that could be possibly present in the solid waste areas. Additionally, Atterberg and sedimentation tests has been conducted to determine the index properties of clay with the different acedic acid and methanol concentrations. By using permeameter with compaction molded, developed at the laboratory conditions, the differences of permeability and strength of stabilized and unstabilized clay samples introduced to different organic chemical concentrations were investigated. Three axial UU and unconfined compression tests were conducted on the samples taken from the permeability test after permeation, and then the effects of plasticity of soil and stabilizer agent were examined and finally some suggestions were presented. Also an alternative liner material with zeolith additive was developed to use in the solid waste area. The results of this research confirmed those of the previous studies. Key Words : Organic chemical, liner, zeolith, Atterberg test, sedimentation test, permeability, permeability with compaction mold, stabilized soil.