Çocuk acil serviste intramusküler enjeksiyon sırasında dikkat dağıtma yöntemlerinin işlemle ilişkili korku, anksiyete ve ağrıya etkisi
Effect of distracting methods on procedure-related fear, anxiety and pain during intramuscular injection in the child emergency department
  1. Tez No: 787772
  2. Yazar: ELFİDAN GÜLDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ÖZALP GERÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, çocuk acil serviste 5-12 yaş arası çocuklara intramusküler antibiyotik girişimi sırasında sanal gerçeklik, basınçlı titreşimli dokunma ve soğuk titreşim cihazı uygulamasının işlemle ilişkili ağrı, korku ve anksiyeteye etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya tabakalı randomizasyon yöntemi ile gruplara atanan, intramusküler (IM) enjeksiyon uygulanan 126 çocuk ile tamamlanmıştır. Araştırmada çocuklar 4 gruba atanmıştır; sanal gerçeklik, manuel basınçlı titreşim, soğuk titreşim (Buzzy) ve kontrol grubu. Araştırmaya alınan her hasta, girişim yapılacak yatağa alınarak monitorize edilmiş, nabız, solunum, kan basıncı ve parsiyel oksiyen satürasyonu ölçülmüştür. Çocuklar için Duygusal Görünüm Ölçeği ile işlem öncesi çocuk değerlendirilmiştir. İşlem sonrası, çocuğun işlem sırasında hissettiği en ağrılı anı Yüz İfadelerini Derecelendirme Skalası ve Renkli Analog Skala ile değerlendirmesi, Çocuğa işlem sırasında ne kadar kaygılı olduğunu ve korktuğunu değerlendirmesi için Çocuk Korku Ölçeği ve Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk gösterilmiştir. İşlem sonrası vital bulguları tekrar ölçülmüştür. Kruskal Wallis analizi ile ölçeklerden elde edilen puan ortalamaları karşılaştırılmıştır (Clinical Trials numarası: NCT04847934). İşlem sonrası gruplararasında diastolik kan basıncı, medyan kan basıncı ve parsiyel oksijen basıncı açısından farklılık saptanmış olup, kontrol grubunda diastolik ve medyan kan basıncı değerlerinin yüksek, parsiyel oksijen değerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. İşlem öncesi gruplararasında duygusal görünüm açısından istatistiksel bir farklılık saptanmamıştır. Gruplarasında ağrı puanları açısından istatistiksel olarak farklılık saptanmış olup, korku ve anksiyete açısından farklılık saptanmamıştır. Sanal gerçeklik, manuel titeşimli basınç ve Buzzy girişimlerinin ağrıyı azaltmada etkili olduğu saptanırken, IM girişimle ilişkili korku ve anksiyeteyi azaltmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluate the effect of virtual reality, pressure touch and cold vibration device application on procedure-related pain, fear and anxiety during intramuscular antibiotic intervention in children aged 5-12 years in the pediatric emergency department. The study was completed with 126 children who were assigned to groups by stratified randomization method and administered intramuscular (IM) injection. In the study, children were assigned to 4 groups; virtual reality, manual pressure vibration, cold vibration (Buzzy) and control group. Each patient included in the study was taken to the bed to be operated on and monitored, and pulse, respiration, blood pressure and partial oxygen saturation were measured. The child was evaluated before the procedure with the Emotional Appearance Scale for Children. After the procedure, Child Fear Scale and Child Anxiety Scale-State were shown to evaluate how anxious and afraid the child was during the procedure and the most painful moment felt by the child during the procedure with the Facial Expressions Rating Scale and Color Analog Scale. Vital signs were measured again after the procedure. The mean scores obtained from the scales were compared with the Kruskal Wallis analysis (Clinical Trials number: NCT04847934). After the procedure, there were differences between the groups in terms of diastolic blood pressure, median blood pressure and partial oxygen pressure, and it was determined that the diastolic and median blood pressure values were higher and the partial oxygen value was lower in the control group. There was no statistical difference between the groups in terms of emotional appearance before the procedure. There was a statistical difference between the groups in terms of pain scores, but no difference was found in terms of fear and anxiety. While virtual reality, manual pressure vibration and Buzzy interventions were found to be effective in reducing pain, it was observed that they did not reduce fear and anxiety associated with IM intervention.