Stoklama yoğunluğu ve rasyondaki protein düzeyinin alabalıklarının (oncorhycnus mykiss) besi performansı ve karkas kompozisyonuna etkisi
The effect of stocking density and protein level in the ration on the fattening performance and carcass composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 78780
  2. Yazar: HAYATİ OYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Doktora Tezi STOKLAMA YOĞUNLUĞU VE RASYONDAKİ PROTEİN DÜZEYİNİN ALABALIKLARIN (Oncorhynchus mykiss) BESİ PERFORMANSI VE KARKAS KOMPOZİSYONUNA ETKİSİ Hayati OY ANIK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı 1998, 88 Sayfa Danışman: Doç. Dr. Ayhan ÖZTÜRK Jüri : Prof.Dr.Sıtkı ARAŞ Doç.Dr.Ayhan ÖZTÜRK Doç.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Bu araştırma, değişik stoklama yoğunluğu ve farklı rasyon protein düzeylerinin alabalıklarda besi performansı ve karkas kompozisyonuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla m3'e 35 (Sı), 40 (S2), 45 (S3) ve 50 (S4) adet balık yerleştirilerek, % 30 (Rı), 35 (R2) ve 40 (R3) protein ihtiva eden 3-4 mm' lik üç ayrı pelet yemle beslenmiştir. Balıkların canlı ağırlıkları he.- iki haftada bir grup şeklinde tespit edilmiştir. Her gruptan rastgele alınan 10'ar balıkta vücut ölçümleri ve balık etinin ham protein, ham yağ, ham kül ve kuru madde miktarları tayin edilmiştir. Stoklama yoğunluğu (SY) ve rasyon protein düzeyinin (RPD) besi somu canlı ağırlığına etkisi önemli (P < 0.0i) bulunmuş olup farklı stoklama gruplarının besi sonu ortalama canlı ağırlıkları 281.80, 274.63, 256.50 ve 252.60 g ; farklı rasyon grupları için ise 277.66, 253.71 ve 256.98 g olmuştur. Yem değerlendirme katsayısı (YDK), kondisyon faktörü (KF) ve yaşama gücü (YG) Sı, S2, S3 ve S4 'de sırasıyla, 2.00, 1.84, 1.71, 1.71; 1.26, 1.26, 1.33, 1.34 ve % 93.43, 93.25, 94.07, 92.00 bulunurken, bu değerler Ru R2 ve R3 için 1.79, 1.82, 1.84; 1.25, 1.33, 1.25 ve % 92.05, 94.88, 92.73 olarak tespit edilmiştir. YDK, KF, YG' ye SY ve RPD' nin etkisi önemli olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis Hayati OYANIK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Sciences Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK 1998,88 Page Jury : Prof.Dr.Sıtkı ARAS Assoc. Prof.Dr.Ayhan ÖZTÜRK Assoc. Prof.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA The aim of this research was to determine the effect of different stocking density (SD) and protein levels in the ration (PL) on the fattening performance of Rainbow trout. Four different stocking density were 35 (SD1), 40 (SD2), 45 (SD3) and 50 (SD4) fish per cubic meter and the protein levels of rations were 30 % (PL1), 35 % (PL2) and 40 % (PL3). Ail the rations were fed in pelleted form. The live body weights of fish were determined every two weeks as groups. The body mesurements and crude protein, ether extract, ash and dry matter of fish meat were determined in 10 fishes randomly selected from each group. The effect of SD and PL on the final body weights were significant (P < 0.01) and average live body weight of fish for stocking groups were 281.80, 274.63, 256.50 and 252.60 g and for protein groups were 277.66, 253.71 and 256.98 g respectively.. The food conversion rate (FCR), condition factor (CF) and survival rate (SR) were 2.00, 1.84, 1.71, 1.71; 1.26, 1.26, 1.33, 1.34 and 93.43, 93.25, 94.07, 92.00 % for SDı, SD2, SD3 and SD4 respectively and these parameters for Rı, R2,R3 were 1.79,1.82,1.84 ; 1.25,1.33,1.25 and %92.05,94.88, 92.73 respectively.The effects of SD and PL on FCR, CF and SR were not significant.