Farklı azot ve fosfor gübre dozlarının Isparta yağgülünde verim ve bitki gelişimine etkisi
Effect of yield and plant growth of different N and P fertilizer doses in Isparta rose oil
- Tez No: 78785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu araştırma, Isparta yöresinde yetiştiriciliği yapılan yağ gülüne (Rosa damascena Mili.) farklı dozlarda uygulanan Azot ve fosfor gübrelerinin gül çiçeği verimi, sürgün uzunluğu, sürgün çapı ve gülyağı verimine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekil de özetlenebilir. 1. Uygulamaların taze gül çiçeği verimine etkileri önemli bulunmuştur. En yüksek verim dekara 20 kg N, 5 kg P2O5 uygulamasından (11957 g/parsel ; 1195,7 kg/da) elde edilmiştir En düşük verim ise kontrol (7975 g/parsel ; 797,5 kg/da) uygulamasından elde edilmiştir. 2. Sürgün uzunluğu azot ve fosfor uygulamalarına bağımlı olarak değişmiştir. En yüksek sürgün uzunluğu dekara 15 kg N, 5 kg P2O5 uygulamasında (43.23 cm) tespit edilmiştir. En düşük sürgün uzunluğu ise dekara 10 kg N, 15 kg P2O5 (27.28 cm) uygulamasında saptanmıştır. Fakat bu uygulama kontrol uygulamasından farklı değildir. 3. Uygulamaların sürgün çapına etkileri önemli bulunmuştur. En yüksek sürgün çapı dekara 5 kg N, 5 kg P2O5 uygulamasından (3.61 mm) elde edilmiştir. En düşük sürgün çapı ise kontrol (2.56 mm) uygulamasından elde edilmiştir. 4. Uygulamalar gülyağı verimini önemli ölçüde arttırmıştır. En fazla gülyağı verimi dekara 15 kg N, 5 kg P2O5 uygulamasından (% 0.45) elde edilmiştir. En düşük yağ verimi ise dekara 0 kg N, 10 kg P205 ile 0 kg N, 15 kg P205 uygulamalarında (% 0.34) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out to determine the effect of N and P commercial fertilizers on rose yield, shooth length, shooth diameter and amount of rose oil in Rosa damascena Mill, grown in ecologial conditions of Isparta. The results obtained from this research can be summarized as follows: 1. The effects of applications on yield of rose was statisticaly important. The highest yield was obtained from 20 kg/da N, 5 kg/da P2O5 applications (11957 g/parcel ; 1195,7 kg/da). The lowest yield was determined in control application (7975 g/parsel ; 797,5 kg/da). 2. The effects of applications on lengh of shooth was important. The highest lengh of shooth (43.23 cm) was obtained from applications of 15 kg/da N, 5 kg/da P2O5. The lowest lengh of shooth ( 27.28 cm) was obtained from 10 kg/da N, 15 kg/da P2O5 applications. 3. The effects of applications on diameters of shooth was important. The highest diameter of shooth (3.61 mm) was obtained from applications of 5 kg/da N, 5 kg/da P2O5. The lowest diameters of shooth was obtained from control application (2.56 mm). 4. Applications increase significantly the yield of rose oil. The highest yield of rose oil was obtained from 15 kg/da N, 5 kg/da P2O5 applications (% 0.44). The lowest yield of rose oil was obtained from applications of 0 kg/da N, 10 kg/da P2O5 and 0 kg/da N, 15 kg/daP2O5(%0.34).