Burdur ekolojik şartlarında farklı azotlu gübre çeşit ve dozlarının şeker mısırı (Zea mays saccharata Sturt.)'nın bazı tarımsal özelliklerine etkisi
The effect of different nitrogenous fertilizer types and doses on some agricultural properties of sweet corn (Zea mays saccharata Sturt.) in Burdur ecological conditions
  1. Tez No: 694506
  2. Yazar: ABDULLAH KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Burdur ilinde 2020 yılında yürütülmüştür. Araştırmada farklı azotlu gübre çeşit ve dozlarının Vega F1 mısır çeşidinde taze koçan verimi, verimi etkileyen özellikler ile kalite üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme desenine uygun olarak 3 tekerrürlü kurulmuştur. Çalışmada ana parsellere azot kaynakları [Nitropower 33 (%33 N), üre (%46 N) ve UTEC (%46 N)], alt parsellere ise azot dozları (15, 20 ve 25 kg/da) uygulanmıştır. Ayrıca, 10 kg fosfor (P2O5) ekimle beraber uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, gübre çeşitlerinin koçan sayısı, kavuzlu ve kavuzsuz taze koçan verimine, dozların ise koçan boyu, koçanda tane sayısı ve ham protein oranına etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Ayrıca, gübre çeşit ve dozlarının bitki boyu hariç incelenen diğer özellikler (koçan çapı, kavuzlu ve kavuzsuz koçan ağırlığı, koçanda sıra sayısı ve kuru madde oranı) üzerine etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Sonuç olarak, taze koçan verimi dikkate alındığında Burdur ilinde Vega F1 mısır çeşidine UTEC (yavaş salınımlı) gübre çeşidi ve dekara 20 kg azot uygulandığında en yüksek verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Burdur ecological conditions in 2020. In the study, it was aimed to determine the effects of different nitrogenous fertilizer types and doses on the fresh ear yield, characteristics affecting the yield and quality in Vega F1 sweet corn cultivar. The research was established in randomized bloc split plots with 3 replications. In the study, fertilizer types [Nitropower 33 (33%), urea (46%) and UTEC (46%)] were applied to the main plots, and nitrogen doses (15, 20 and 25 kg/da) were applied to the sub-plots. In addition, 10 kg of phosphorus (P2O5) was applied with sowing. According to results, effects of fertilizer types on ear number, husked and unhusked fresh ear yield, and effects of doses on ear length, kernel number per ear and crude protein ratio were found to be statistically significant. In addition, it was determined that the effects of fertilizer types and doses on other characteristics (ear diameter, husked and unhusked ear weight, number of rows per ear and dry matter ratio) were found to be statistically insignificant except for plant height. As a result, considering fresh ear yield, the highest yield was obtained when UTEC (slow release) fertilizer variety and 20 kg nitrogen per decare were applied to Vega F1 sweet corn variety in Burdur ecological conditions.