Farkılı gübre dozu uygulamalarının bazı fiğ (vicia spp. ) türlerinin verim ve verim öğelerine etkileri üzerine bir araştırma
A Research of different fertilizer doses applications on some vetch (vicia spp.) species yield and components in Isparta ecological conditions
  1. Tez No: 106025
  2. Yazar: NURETTİN AKKEÇİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma/'Farklı Gübre Dozu Uygulamalarının Bazı Fiğ (Vicia spp.) Türlerinin (tüylü fiğ, macar fiği) Verim ve Verim Öğelerine Etkileri"nin İsparta ekolojik koşullarında belirlenmesi amacıyla 1999-2000 yılı vejetasyon döneminde yapılmıştır. Fig türlerine uygulanan fosfor ve azot dozlarının bitki boyu, çiçeklenme süresi, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oram, kuru madde verimi, bin tane ağırlığı, dekara tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, ham protein oram, ham protein verimi ve ham kül oranım her iki türde de önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Uygulanan azot ve fosfor dozlarının kombinasyonlarına bağlı olarak tüylü fiğ ve macar fiğinin ham protein oranları ve verimleri sırası ile %13. 1-19.5,% 12.9-18.1 ve 45.8- 116.6 kg/da, 53.5-123.3 kg/da arasında değişmiştir. Kombinasyonlara göre ortalama tane verimleri tüylü fiğde 40.6-148.9 kg/da macar fiğinde ise 62.9-130.8 kg/da arasında bulunmuş, her iki türde de en az verimler gübre dozu tatbik edilmeyen alanlardan alınırken, en yüksek tane verimleri 6 kg/da azot ve 8 kg/da fosfor dozu uygulamalarından elde edilmiştir. En yüksek yeşil ot ve kuru ot verimleri sırası ile macar fiğinde 4 kg/da fosfor ve 6 kg/da azot dozları uygulanan parsellerden 2822.0 kg/da ve 1029.6 kg/da olarak bulunmuş, en düşük verimler ise tüylü fiğde gübre verilmeyen parsellerden 1488.7 kg/da ve 456.3 kg/da olarak elde edilmiştir. En fazla biyolojik verim macar fiğinde (538.1 kg/da) 8 kg/da fosfor ve 2 kg/da azot dozu uygulanan parsellerden, en düşük biyolojik verim ise tüylü fiğde (216.4 kg/da) kontrol parsellerinden alınmıştır. Genel olarak fiğde azot ve fosfor dozlarının artışı ile birlikte yeşil ve kuru ot verimlerinde yükselme görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Macar fiği, tüylü fiğ, gübreleme, verim ve verim unsurları
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This experiment was carried out at İsparta ecological conditions for determination of of different fertilizer doses application some vetch (Vicia spp.) species yield and yield components in 1999 and 2000 years vegetation period. Vetch cultivars, nitrogen and phosphorus doses and interactions of these applications effected significantly to plant height, flowering date, pod number per plant, seed number per pod green herbage yield, dry herbage yield, dry matter rate, dry matter yield, 1000 seed weight, seed yield, crude ash rate. The combinations of applicated nitrogen and phosphorus doses crude protein rate and crude protein yield of hungarion and hairy vetch varied between 13.1-19.5%,12.9- 18.1% and 45.8-116.6 kg/da, 53.5-123.3 kg/da respectively. Average seed yield were found between 40.6-148.9 kg/da in hairy vetch and between 62.9-130.8 kg/da in hungarion vetch. The lowest seed yield were obtained in nonapplicated fertilizer parcels and the highest seed yield were provided with 6 kg/da nitrogen, 8 kg /da phosphorus application parcels. The highest green and dry herbage yield were obtained with hungarion vetch as 2822,0 kg/da and 1029.6 kg/da in 4 kg/da and 6 kg/da phosphorus applications. The lowest green and dry herbage yield were found with hairy vetch as 1488.7 kg/da and 456,3 kg/da in nonfertilizer plots respectively. From the point of the view of biological yield the highest yield were 538.1 kg/da in hungarion vetch (8 kg/da phosphorus and 2 kg/da nitrogen) and the lowest yield were 216.4 kg/da in hairy vetch (control plots). Generally, the increasing nitrogen and phosphorus doses increased to green and dry herbage yield. KEY WORDS: Hungarian vetch, hairy vetch, fertilization, yield and yield components