Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezi geçerliliğinin ekonomik karmaşıklık endeksi ve teknolojik inovasyon ile sınanması
Testing the validity of the Environmental Kuznets Curve hypothesis with the economic complexity index and technological innovation
  1. Tez No: 787853
  2. Yazar: BÜŞRA CEYHUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, ekonomik karmaşıklık endeksi en yüksek olan ilk 10 ülke (Japonya, Çin, İsviçre, Almanya, Güney Kore, Singapur, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Avusturya, ABD) için 1998-2018 yılları arasında ekonomik büyüme, teknolojik inovasyon ve ekonomik karmaşıklık endeksinin çevre kirliliği üzerindeki etkileri ÇKE hipotezi çerçevesinde incelenmiştir. Değişkenlerin durağanlık sınamasında yatay kesit bağımlılığını dikkate alan ikinci nesil CIPS panel birim kök testi kullanılmıştır. Analizden elde edilen bulgulara göre ekolojik ayak izi ve ekonomik karmaşıklık endeksi düzeyde durağan iken diğer tüm değişkenlenlerin düzeyde durağan olmadığı ve fark alınarak I(1) seviyesinde durağanlaştığı sonucuna ulaşılmıştır. İkinci aşamada Yatay kesit bağımlılığını dikkate alan Durbin-Hausman panel eşbütünleşme testi yapılmıştır. Eşbütünleşme testinin sonuçları panelin genelinde eşbütünleşme ilişkisi olduğunu göstermektedir. Buna göre değişkenler uzun dönemde birlikte hareket etmektedirler. Tahmin edilen katsayılar İsviçre için ÇKE hipotezinin geçerli olduğunu göstermektedir. Bu aşamadan sonra uzun dönemli ilişki katsayıları AMG tahmincisi kullanılarak hesaplanmıştır. Buna göre İsviçre için kişi başına düşen GSYH değeri 78205,870$ olarak dönüm noktasını aşarak çevresel iyileşmesi sürecine geçtiği gözlemlenmiştir. Dolayısıyla ekonomik büyüme arttıkça, çevre kirliliği de artacak fakat eşik değer aşıldığında ekonomik büyüme arttıkça çevre kirliliği azalmaya başlayacaktır. Ayrıca araştırmanın sonuçları diğer 9 ülkede ÇKE hipotezinin geçerli olmadığını destekler niteliktedir. Çalışmanın son aşamasında yapılan Emirmahmutoğlu ve Köse panel nedensellik testine ait bulgular incelenerek çevre kirliliğinden ekonomik karmaşıklık endeksi ve teknolojik inovasyona doğru nedensellik ilişkisi belirlenmiştir. Ek olarak teknolojik inovasyondan çevre kirliliği ve ekonomik büyümeye doğru nedensellik bulunurken, ekonomik büyümeden çevre kirliliği, ekonomik karmaşıklık ve teknolojik inovasyona doğru nedenselliğe de rastlanılmıştır. Tez çalışmasının geneline göre çevreci ekonomik faaliyetlerin sağlanması halinde ekonomik büyüme, ekonomik karmaşıklık endeksi ve teknolojik inovasyonun pozitif katkılarının olacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, economic growth, technological innovation and economic complexity between 1998 and 2018 for the top 10 countries with the highest economic complexity index (Japan, China, Switzerland, Germany, South Korea, Singapore, Czech Republic, Sweden, Austria, USA). The effects of the index on environmental pollution were examined within the framework of the EKC hypothesis. The second generation CIPS panel unit root test, which takes into account the cross-sectional cross-section, was used to test the stationarity of the dimensions. According to what is obtained from the analysis, it is found that while it is stationary at the level of ecological footprint and economic complexity, it is not stationary at the level of all other variables and the different structure becomes stationary at the I(1) level. Durbin-Hausman panel cointegration test was performed in the area where the second structure was observed in the cross-sectional section. The results of the cointegration test show that there is a cointegration relationship throughout the panel. Accordingly, the variables move together in the long run. The estimated coefficients show that the EKC hypothesis is valid for Switzerland. After this stage, the long-term correlation coefficients were calculated using the AMG estimator. Accordingly, for Switzerland, as economic growth increases up to a certain threshold value, environmental pollution will also increase, but when the threshold value is exceeded, environmental pollution will begin to decrease as economic growth increases. In addition, the results of the research support that the EKC hypothesis is not valid in the other 9 countries. By examining the findings of the Emirmahmutoğlu and Köse panel causality test, which was conducted at the last stage of the study, the causality relationship from environmental pollution to economic complexity index and technological innovation was determined. In addition, while causality is found from technological innovation to environmental pollution and economic growth, causality from economic growth to environmental pollution, economic complexity and technological innovation has also been found. According to the general thesis, it is seen that economic growth, economic complexity index and technological innovation will have positive contributions if environmental economic activities are provided.