Evaluation of some hormones and biochemical parameters of patients with diabetic nephropathy in Baghdad city
Bağdat şehrindeki diyabetik nefropatili hastaların bazı hormonlarının ve biyokimyasal parametrelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 787880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ALİ YAKUB MAJID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, leptin ve resistinin diyabetik nefropatiye yol açabileceğini düşündürmektedir. Kandaki eser element seviyelerindeki dengesizlik diyabete yol açabilir. Leptin, resistin hormonlarının seviyeleri ve bazı kimyasal parametreler (demir, çinko, krom ve diğerleri) diyabetik ve nefropati hastalarında değerlendirildi ve sağlıklı kontrol ile karşılaştırıldı. Diyabetik nefropati hastaları için vücut kitle indeksi (VKİ ve eGFR) hesaplandı. Çalışmanın sonuçları, diyabetik nefropati hastalarında sağlıklı kontrollerin normal seviyelerine kıyasla daha yüksek leptin ve resistin seviyeleri gösterdi. Vücut kitle indeksi (VKİ), kan şekeri, glise edilmiş hemoglobin (%HbA1c) ve serum ferritini diyabetik nefropati hastalarında sağlıklı kontrole göre anlamlı derecede yüksekti. Diyabetik nefropati hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla serum demir, çinko ve krom anlamlı olarak düşüktü. Diyabetik nefropati hastalarında serum direnç düzeyleri, serum ferritin düzeyleri ve serum krom düzeyleri ile ters bir ilişki göstermiştir. Serum leptinin, hastalarda ve sağlıklı kontrollerde vücut kitle indeksi ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu gösterilmiştir. Diyabetik nefropati hastalarında serum leptin düzeyleri ile (eGFR) ve HbA1c% arasında anlamlı ilişkiler vardır
Özet (Çeviri)
The research suggests that leptin and resistin may lead to diabetic nephropathy. An imbalance in the levels of trace elements in the blood may lead to diabetes. Levels of the hormones leptin, resistin, and some chemical parameters (iron, zinc, chromium, and others) were evaluated in diabetic and nephropathy individuals and compared to healthy group. Body mass index (BMI) was calculated for diabetic nephropathy patients. Results of the study showed higher levels of leptin and resistin in diabetic nephropathy individuals compared to the normal level of healthy controls. Patients suffering from diabetic nephropathy had a considerably higher body mass index (BMI), blood glucose, glycated hemoglobin (HbA1c%), and serum ferritin level than the healthy control group did. Patients with diabetic nephropathy had considerably reduced serum concentrations of iron, zinc, and chromium as comparing to healthy groups. Serum resistance levels showed inversly relation with serum ferritin levels and serum chromium levels in diabetic nephropathy patients. Serum leptin was shown to be high association with body mass index in individuals and healthy controls. There are significant relationships between serum leptin levels with (eGFR) and HbA1c% in diabetic nephropathy patients