Women's and men's views and knowledge on male participation in reproductive health in iraq
Irak'ta üreme sağlığına erkek katılımı konusunda kadınların ve erkeklerin görüşleri ve bilgileri
  1. Tez No: 787910
  2. Yazar: MUNA ABDULWAHID OMAR AL-GBURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCİHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Irak toplumunda kadınlar üreme sağlığında eşitsizlikten ve erkeklerin katılımının az olması veya olmamasından muzdariptirler. Kadınlar erkeklere göre üreme sağlığı sorunlarına daha fazla maruz kalmaktadırlar: Kadınlar aile planlamasını daha fazla kullanmakta, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı daha duyarlı olmakta ve doğum- düşük-doğum sonrası dönemde birçok sorun yaşamaktadırlar. Erkekler genellikle bu konuların farkına varma, sorumluluk alma ve maddi yöntemi paylaşma konusunda yeterince etkili değillerdir. Bu çalışma, Irak'ta erkeklerin üreme sağlığına katılımı konusunda, erkeklerin ve kadınların görüşlerini ve bilgilerini tanımlamak ve karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışma, 1 Şubat 2022-10 Temmuz 2022 tarihleri arasında Irak'ta Bağdat'ta bulunan Bağdat Eğitim Hastanesi/Tıp Şehri'ndeki özel huzurevi hastanesinin üçüncü katındaki kadın servislerinde ve kadın konsültasyon kliniğinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamını, Irak toplumundan, 20-69 yaşları arasında, evli kadın ve erkekler, henüz çocuk sahibi olmayan evli çiftler, yeni doğum yapmış ve menopoza girmiş kadınlar olmak üzere, 100 erkek ve 100 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından ilgili literatür doğrultusunda biri kadınlara, diğeri erkeklere yönelik olmak üzere iki soru formu hazırlanmıştır. Bu soru formları yaş, meslek, eğitim düzeyi, aylık gelir, kız veya genç erkeğin evlenmeye uygun yaşı gibi sorular ve üreme sağlığı konularında bilgi ve görüşleri değerlendiren sorulardan oluşmaktadır. Kadınlara yönelik ankette, kadınların şiddete, kocaları tarafından şiddete maruz kalıp kalmadıklarına ve kocanın üreme sağlığına katılma olasılığına ilişkin sorular yer almıştır. Bazı üreme sağlığı konularında kadın ve erkeklerin görüş ve bilgileri değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Soru formlarında ayrıca kadınlarda ergenlik belirtileri ie ilgili bilgiler ve bu bilgilerin kaynağı hakkında sorular da yer almıştır. Veriler, araştırmacı tarafından bireysel yüzyüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Bu çalışmada veri analizi“Statistic Package for Social Science”(SPSS) versiyonu (22.0) kullanılarak yapılmıştır. Karşılaştırmalı çalışmayı incelemek için bu çalışmada frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi ve Ki kare testi kullanılmıştır. Araştırmada, kadınların %40'ının 20-29 yaş grubunda, erkeklerin %35'inin 30-39 yaş grubunda,e kadınların %30'unun ve erkeklerin %52'sinin üniversite mezunu olduğu saptanmıştır (Table 4.1). Araştırmaya katılan kadınların %48'i kadınlarında evlilik için uygun yaş aralığının 24-28 yaşlar olduğunu, erkeklerin %47'si ise 19-23 yaşlar olduğunu düşünmektedir (Table 4.2, X2=5.46; p=0.036). Erkeklerin evlenmesi için uygun yaş aralıkları ise her iki cinsiyet tarafından aynı yaş aralığı; 24-28 yaşlar olarak (sırasıyla %50 ve %52) ifade edilmiştir (Table 4.2, X2=5.58; p=0.232). Bu çalışmaya katılan erkeklerin de kadınlarında aynı yüzdede olmak üzere (%73) çoğunluğunun üreme sağlığı konusunda bilgi sahibi olduğu, her iki cinsiyetten katılımcıların yarıdan fazlasının evlilik öncesi muayeneleri bildiği (kadınların %55'i, erkeklerin %54'ü; X2=0.02; p=0.88), kadınların %64'ünün erkeklerin %39'unun gebelik, doğum ve çocuk bakımı konularında (X2=12.51, p=0.000), kadınların %43'ünün erkeklerin %34'ünün küretaj konusunda (X2=1.71, p=0.19) bilgi sahibi olduklarını belirttikleri, bununla birlikte bilgi sahibi olma durumlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği (p>0.05), cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile aile içi şiddet ve şiddet türleri konusunda ise erkeklerin ve kadınların aynı yüzdede (sırasıyla %49 ve %45) bilgili olduklarını ifade ettikleri ortaya konmuştur. Kadınların %52'sinin eşleriyle üreme sağlığı konularını konuştuklarını, %48'inin ise konuşmadıklarını belirtmesi araştırmanın bir diğer çarpıcı bulgusu olmuştur (Table 4.2). Gençlerin üreme sağlığı sorunlarına katılımı konusunda eğitimler verilmesinin teşvik edilmesi gerekip gerekmediği konusunda kadınların %90'ı, erkeklerin %87'si teşvik edilmesi yönünde görüş bildirmişlerdir (Table 4.2; X2=0.44, p=0.506). Araştırmaya katılanların (kadınların %80'i, erkeklerin %78'i) erkeklerin üreme sağlığına katılım konusunda motive olmadıklarını düşündükleri saptanmıştır. Araştırma kapsamındaki kadınların üreme sağlığı konularında bilgi kaynağı olarak okul kaynağını kadınların %15'inin, erkeklerin %29'unun (X2=5.71, p=0.016), arkadaş ve komşu kaynağını sırasıyla %34 ve %11'inin gösterdiği (X2=15.16, p=0.000) ve istatistiksel olarak gruplararası farkın anlamlı olduğu bulunmuştur (Table 4.2). Katılımcıların eşlerinin sosyodemografik özellikleri istatistiksel olarak karşılaştırılmış, eğitim düzeyi, eşleriyle yaş farkının 10 yaştan daha az olması, çocuk sahibi olma durumları gruplarda benzerlik göstermekle birlikte (p>0.05), meslek ve erken evlenmeye teşvik edilme durumlarının istatistiksel olarak anlamlı olarak farklılık gösterdiği saptanmıştır (Table 4.3). Erkeklerin %56'sının eşlerinin çalışmadığı/ ev hanımı olduğu kadınların %44'ünün eşinin serbest meslek sahibi olduğu (X2=77.36, p=0.000), erkeklerin %31'ini kadınların %17'sinin erken evliliğe özendirildiği, elde edilen diğer bulgulardır (X2=5.37, p=0.020). Çalışmaya katılan kadınların %68'i, erkeklerin ise %11'i bir aile planlaması yöntemi kullandığını belirtmektedir ve gruplararası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (X2=67.97, p=0.000). Kadın katılımcılara eşlerinin herhangi bir aile planlaması yöntemi kullanıp kullanıp kullanmadığı sorulmuş, erkek katılımcılarla benzer yüzde de (%13'ünün) bir yöntem kullandığı saptanmıştır. Bu çalışmada şiddet incelenmiş ve Irak toplumunda kadına yönelik aile içi şiddetin yüksek olduğu (kadınların %42'si) tespit edilmiştir. Irak'ta en yaygın şiddet türü sözlü şiddet (%65) ardından fiziksel şiddet (%55) olarak belirtilmiş, kadınların %28'i psikolojik şiddete ve %7'si cinsel şiddete maruz kaldığını ifade etmiştir (Tablo 4.3). Irak toplumunda kadına yönelik şiddetin yüksek olduğuna kadınların %47'si“kesinlikle katılıyorum”, erkeklerin %37'si de“katılıyorum”yanıtını vermiştir (Table 4.4, X2=21.77; p=0.000). Kadınların (%45'i) ve erkeklerin (%61'i) görüşleri çoğunlukla kadınların erkeklere göre daha fazla üreme sağlığı sorunu yaşadığı yönündedir ve gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur. Kadınların %34'ü bu konuda“kesinlikle katılıyorum”görüşünü erkeklere göre (%12) daha fazla belirtmişlerdir (Table 4.4, X2=17.08; p=0.001). Kadınlar ve erkekler, üreme sağlığı sorunlarına çözüm bulmaları gerektiğine ve erkeklerin üreme sağlığı sorunlarının kadınlara göre daha kolay çözülebildiğine benzer yüzdelerle; sırasıyla %46 ve %59'u“katılıyorum”, %41 ve %27'si“kesinlikle katılıyorum”ve %34 ve %35'i“katılıyorum”yanıtlarını vermişlerdir (Table 4.4, p>0.05) Ailedeki çocuk sayısını belirlemenin sadece erkeğin sorumluluğunda olduğuna kadınların ve erkeklerin %47'si“ katılmıyorum yanıtını, aynı zamanda kadınların %30'u ”kesinlikle katılmıyorum“ yanıtını vermişken erkelerde bu yanıt %17'de kalmış, gruplararası farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (Table 4.4; X2=9.49, p=0.09). Kadınların %46'sı, erkeklerin %59'u, erkeklerin aile planlaması yöntemlerini kullanabilecekleri konusunda hemfikirdir. Bununla birlikte kadınların %15'i ”katılmıyorum“ erkeklerin %20'si ”kararsızım“ yanıtını vermiş olup yanıtlar gruplararası istatistiksel anlamlı farklılık göstermiştir (Table 4.4; X2=10.12, p=0.038). Benzer biçimde, erkeklerin cinsel davranışlarının sorumluluğunu almak için aile planlamasına kullanılmasına katılımını teşvik etmek gerektiği görüşüne kadınların %24.0'ü erkeklerin %10.0 u ”kesinlikle katılıyorum“ yanıtını vermiş olup gruplararası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (X2=16.7, p=0.002). Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların kadınlarda erkeklerden daha fazla görüldüğü konusunda, kadınlar ”kararsızım“ (%24) ve ”katılıyorum“ (%24); erkekler ”kararsızım“ (%35), katılmıyorum (%27) ve katılıyorum (%27) yanıtlarını vermiştir (X2=6.26, p=0.18). Kadınların %45'i, erkeklerin de %50'si, CYBElara karşı korunmak için önlem almanın gerektiği görüşüne, ”katılıyorum“ yanıtını vererek bildirmişlerdir (X2=1.56; p=0.815, Table 4.4). Kadınların üreme sağlığını erkeklerden daha fazla önemsediği görüşüne kadınların %49'u erkelerin %17'si kesinlikle katılıyorum yanıtını vermiş ve gruplararası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (X2=25.07, p=0.000). ”Kadınlar üreme sağlığını erkeklerden daha fazla önemsiyor“ görüşüne kadınlatrın %49'u erkeklerin %17'si kesinlikle katılıyorum (X2=25.07, p=0.000); ”Her durum ve koşulda çocukların bakımı kadının sorumluluğunda olmalıdır.“ görüşüne kadınların %13'ü erkeklerin %22 si ”kararsızım“ (X2=14.55, p=0.005); ”Hamilelik, doğum, düşük, doğum sonrası vb. durumlarda eşler birlişkte sorumludur.“ görüşüne kadınların %34ü erkeklerin %22 si ”kesinlikle katılıyorum“ (X2=9.519, p=0.049), ”Bir kadın doğum sonrası depresyondan muzdarip olduğunda, bir erkek ona tedavide yardım etmelidir.“ görüşüne ”kadınların %51'i erkeklerin %27'si“kesinlikle katılıyorum”yanıtını vermişlerdir (X2=17.62, p=0.001). Bu bulgularda gruplararası istatistiksel farkın anlamlı olduğu görülmektedir. Kadınların ve erkeklerin üreme sağlığı sorunu puan ortalamaları (sırasıyla 66.49 ve 65.58) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (Table 4.5; t=1,011, p=0,313). Araştırmaya katılan erkeklerin çoğunun üreme sağlığı konusunda bilgi sahibi olduğu ancak üreme sağlığına katılmadığı sonucuna varılan araştırmada ayrıca Irak toplumunda şiddetin yüksek olduğu sonucuna varıldı ve kadın ve erkekler ailedeki çocuk sayısını belirlemenin önemli olduğu konusunda hemfikir oldular. her iki cinsiyetin sorumluluğu ve ailenin rolü ve kalıpları her iki cinsiyet için de benzerdir. Çalışma, erkeklerin sıklıkla aile planlaması yöntemlerini kullanabildiği sonucuna varmış ve katılımcılar cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmak için önlem alınması gerektiğini vurgulamıştır. Irak'ta üreme hakları ve kadın ve erkekler için üreme sağlığı konusunda farkındalığın yaygınlaştırılması ve üreme sağlığına erkek katılımının artırılması önerilmektedir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda; erkeklerin üreme sağlığı ile ilgili programlar oluşturulması, erkeklerin üreme sağlığına katılımına yönelik bilinçlendirme ve teşvik uygulamalarının yapılması, sağlık kurumlarında erkeklerin üreme sağlığına katılımının yararları konusunda kurslar düzenlenmesi, aynı zamanda kadına yönelik şiddeti durdurma konusunda farkındalık yaratılması önerilir. Bu tez ingilizce gramer ve imla açısından uzamn tarafından gözden geçirilmiş, ilgili belge tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reproductive health for women is essential to mothers, babies, families, and the community as a whole. The study was planned in a descriptive cross-sectional design to describe and compare women's and men's views on male participation in reproductive health in Iraq. The study was conducted in Iraq in a women's ward on the third floor of a private nursing home hospital. The women of the sample were in the consulting clinic in Baghdad teaching hospital / Medical City in Baghdad between 1 February 2022 and 10 July 2022. Samples for this study were collected through individual interviews. The sample sizes consisted of 100 Iraqi married men and 100 women. Data analysis in this study was conducted by using SPSS version (22.0). The study used frequency, percentage, t-tests, and Chi-square to investigate the comparative study. This study concluded that the female participants had more knowledge and information about the justifications for abortion and family planning (FP) methods than the males. Most participating men know 73% but do not participate in reproductive health 60%. In this work, the violence in Iraq was also studied, and it was found that it is high. 47% of females strongly agree that violence against women is high in Iraqi society, and 37% of males agree that violence against women is high. Moreover, the most common type of violence in Iraq is verbal (65%), followed by physical violence (55%), as investigated in the views of the study. However, there is no significant difference between the reproductive health issue and the mean score of females and males (t=1.011, p=0.313). The study concluded that most of the participating men have the knowledge, but they do not participate in reproductive health, and the study also concluded that violence is high in Iraqi society, and the females and males agreed that determining the number of children in the family is the responsibility of both sexes and that the role and patterns of the family for both sexes similar. The study concluded that men are often able to use family planning methods, and participants stressed the need to take measures to protect against STDs. It is recommended to spread awareness about reproductive rights and reproductive health for males and females and to increase male participation in reproductive health in Iraq.