Konya, Çatalhöyük dünya miras alanının peyzaj arkeolojisi kapsamında değerlendirilmesi
The evaluation of Konya, Çatalhöyük world heritage area in the frame of landscape archeology
  1. Tez No: 787922
  2. Yazar: HAZEL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Peyzaj Mimarlığı, Archeology, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Peyzaj arkeolojisi bir alandaki peyzajın geçmişteki durumunu saptamayı amaçlayan yani yeryüzüne iz bıraktığı tespit edilen ilk insandan günümüze kadar insanların yaşam alanlarını bilinçli ve bilinçsiz şekillendirilmesinin yanısıra çevrelerini nasıl inşa edip düzenlediklerini araştıran bir bilim dalıdır. Peyzaj arkeolojisini, arkeolojinin diğer alanlarından ayıran en önemli özelliği insanın doğal çevre ile olan ilişkisini merkeze koyan bir araştırma yöntemi izliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Unesco Dünya Mirası Listesine 2012 yılında dahil edilen tarih öncesi dönem yerleşimi olan ve insanlık tarihinin ve Anadolu'nun ilk yerleşim alanlarından biri olarak kabul edilen Konya, Çatalhöyük Dünya Miras Alanının peyzaj arkeolojisi kapsamında değerlendirmesi ile birlikte ülkemizdeki arkeolojik mirasının peyzaj arkeolojisi kapsamında yapılacak araştırmalar ile ortaya konmasının önemini vurgulamaktır. Uygarlıklar tarihi açısından köklü bir geçmişe sahip olan Anadolu'da farklı dönem ve uygarlıklara ait pek çok sit alanı bulunmakta olup bu kapsamda gerçekleştirilecek benzer çalışmalara örnek teşkil etmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda; Konya, Çatalhöyük Dünya Miras Alanının tarih öncesi dönem toplumunun sosyal örgütlenmesine, kültürel yaşantısına, ilk tarım faaliyetlerine ve yerleşik şehir hayatına geçişlerine ışık tutması ayrıca evrensel düzeyde eşsiz bir öneme sahip olması sebebi ile bugüne kadar yapılan arkeolojik araştırma sonuçları ve alanda yapılan sörvey sonucu elde edilen veriler doğrultusunda alanın peyzaj arkeolojisi kapsamında değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin arkeolojik değeri göz önüne alındığında peyzaj arkeolojisi kapsamında yapılacak araştırmalara önem verilmesi ve geliştirilmesi ile peyzaj arkeolojisinin kültür turizmine katkıları belirtilerek Dünya Kültür Miras alanlarına olan ilgi ve bilinci arttırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Landscape archeology is a branch of science that aims to determine the past state of the landscape in an area, that is, from the first man who was found to have left a trace on the earth, to the present day, as well as the conscious and unconscious shaping of people's living spaces, as well as investigating how they built and arranged their environment. The most important feature that distinguishes landscape archeology from other fields of archeology is that it follows a research method that puts the relationship of man with the natural environment at the center. The aim of this research is to analyze the landscape archeology of the archaeological heritage in our country, together with the evaluation of Çatalhöyük World Heritage Site in Konya, which is a prehistoric settlement included in the Unesco World Heritage List in 2012 and accepted as one of the first settlements in human history and Anatolia. The aim is to emphasize the importance of revealing it with researches to be carried out within the scope of the study. Anatolia, which has a deep-rooted history in terms of civilizations, has many sites belonging to different periods and civilizations, and it is aimed to set an example for similar studies to be carried out in this context. In this context; Since Çatalhöyük World Heritage Site in Konya sheds light on the social organization of the prehistoric society, its cultural life, the first agricultural activities and the transition to settled city life, as well as having a unique importance at a universal level, the results of the archaeological researches and the data obtained as a result of the survey conducted in the area. In line with this, the area was evaluated within the scope of landscape archeology. Considering the archaeological value of Turkey, it is aimed to increase the interest and awareness in World Cultural Heritage sites by giving importance and development to the researches to be carried out within the scope of landscape archeology and by stating the contributions of landscape archeology to cultural tourism.