Bir ısı değiştiricisinde grafit-saf su nanoakışkan kullanımının ısıl performans üzerindeki etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of graphite-pure water nanofluid use on thermal performance in a heat exchanger
- Tez No: 787936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada iç borusu helisel tip olan bir eş merkezli ve iç içe borulu ısı değiştiricide paralel ve zıt akış şartlarında ısı transferini iyileştirmek amacıyla nanoakışkan kullanımının ısı transferine olan etkisi incelenmiştir. Temel sıvıya nano partikül eklenerek elde edilen nanoakışkanın ısıl performansa etkisi deneysel olarak araştıırlmıştır. Yapılan çalışmada soğuk akışkan olarak su kullanılmıştır. Sıcak akışkan olarak sırasıyla su ve grafit/su nanoakışkanı kullanılmıştır. Sıcak akışkan sabit debi ve sabit sıcaklıkta sisteme gönderilmiştir. Sıcak akışkanın soğuk akışkana debisel oranı 1, 0.75, 0.5 ve 0.25 olarak alınmış ve soğuk akışkan 3, 4, 6 ve 12 l/dk debilerde sisteme gönderilmiştir. Çalışmada sıcak su debisi 3 l/dk, giriş sıcaklığı 55 °C değerinde sabit alınmıştır. Deney oda sıcaklığında yapılmıştır. Suyla yapılan deneyde akışkan 3 l/dk debide iken paralel akış şartlarında Reynolds sayısı 11215.29 olarak hesaplanmış ve akışın türbülanslı olduğu görülmüştür. Nanoakışkanlar ile yapılan çalışmalarda literatürde genelde türbülanslı akış tercih edilmiştir. Bu çalışmada da akışın türbülanslı olması sağlanmıştır. Saf su ve nanoakışkan ile yapılan deneylerden elde edilen veriler kullanılarak hesaplamalar yapılmış ve karşılaştırılmıştır. Tüm deneyde sistem kararlı hale geldikten sonra veriler alınmıştır. Deney sonucunda temel sıvıya eklenen partiküllerin ısı transferini arttırdığı gözlemlenmiştir. Saf su ile karşılaştırıldığında grafit/saf su nanoakışkanı kullanımının ısı transferini oldukça arttırdığı belirlenmiştir. Deneyde grafit/saf su nanoakışkanı temel sıvıdan daha iyi bir performans göstermiştir. Yapılan çalışmada en iyi sonuçlar 3 l/dk sıcak akışkan debisinde zıt akış şartlarında %23.053'lük iyileştirme oranı tespit edilmiştir. Isı transfer hızında ise grafit/saf su nanoakışkanı kullanımıyla paralel akış şartlarında %11.657, zıt akış şartlarında ise %13.498'lik iyileşme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the use of nanofluid on heat transfer in order to improve heat transfer under parallel and opposite flow conditions in a concentric and nested tubular heat exchanger whose inner tube is helical type was investigated. The effect of nanofluid obtained by adding nanoparticles to the basic liquid on thermal performance has been investigated experimentally. Water was used as a cold fluid in the study. Water and graphite nanofluid were used as hot fluids, respectively. The hot fluid was sent to the system at constant flow rate and constant temperature. The flow rate of hot fluid to cold fluid is 1, 0.75, 0.50 and 0.25 they were taken and the cold fluid was sent to the system at 3, 4, 6 and 12 l/min flow rates. In the study, the hot water flow rate was taken as constant at 3 l/min and the inlet temperature was taken as constant at 55 °C. The experiment was conducted at room temperature. In the experiment conducted with water, while the fluid was at a flow rate of 3 l/min, the Reynolds number was calculated as 11215.29 under parallel flow conditions and it was found that the flow was turbulent. In studies conducted with nanofluidics, turbulent flow has generally been preferred in the literature. In this study, it was also ensured that the flow was turbulent. Calculations were made and compared using the data, obtained from experiments with pure water and nanofluid. In the whole experiment, data were taken after the system became stable. As a result of the experiment, it was observed that the particles added to the basic liquid increase the heat transfer. It has been determined that the use of graphite/pure water nanofluid increases the heat transfer significantly compared to pure water. In the experiment, the graphite/püre water nanofluid showed a better performance than the basic liquid. The best results in the study, the improvement rate of 23.053% was determined under opposite flow conditions at a hot fluid flow rate of 3 l/min. On the other hand, heat transfer rate improved by 11.657% under parallel flow conditions and 13.498% under opposite flow conditions with the use of graphite/pure water nanofluid.