Assessment of lifestyle of patients with colon cancer in mosul city
Musul'da kolon kanserli hastaların yaşam tarzının değerlendirilmesi
- Tez No: 787983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kolon kanseri, tüm dünyada her yıl en fazla ölümle ilişkilendirilen kanser türlerinden biridir. Nedeni hakkında belirli bir bilgi yoktur ancak kolon kanseri insidansı ile ilişkili birçok kanıt vardır. Kolon kanserli hastaların yaşam tarzı faktörleri, hastalığın görülme sıklığı ve hasta teşhis edildikten sonra tedavinin gidişatı üzerindeki etkileri nedeniyle çok önemlidir. Mevcut çalışma, 2022 yılında Musul kentindeki hastalar arasındaki yaşam tarzı faktörlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmada Irak toplumlarına uygun özel bir araç uygulanmıştır. Araç, birinci kısımda hastanın demografik bilgilerinin yer aldığı, ikinci bölümde ise genel sağlık, fiziksel aktiviteler, dengeli beslenme, ruh sağlığı ve kilo kontrolü ile ilgili sorulardan oluşan toplamda iki bölümden oluşmaktadır. Çalışma 72 kolon kanseri tanısı olan hasta ile gerçekleştirildi. Yüzdelik analiz ile değerlendirme yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında; çalışmanın örnekleminin %27,8'nin 49-58 yaş aralığında olduğu, %61,1'nin erkek, %87,5'nin evli olduğu, 54,2'sinin şehirde yaşadığı, %31,9'nun ilkokul mezunu olduğu, %41,1'nin gelirinin iyi olmadığı, %52,8'nin aile öyküsünün pozitif olduğu, %33,3'nün 81-90 kg arasında kilosu olduğu, %66,7'sinin kolostomisi olduğu, %45,8'nin ek hastalığı olduğu ve bu ek hastalıkların da %57,57'sinin hipertansiyon olduğu aynı zamanda %83,3'nünde komplikasyonların olduğu ve bu komplikasyonların en çok %68,33 oranında anoreksia olduğu sonuçlarına ulaşıldı. Çalışmada hastaların yaşam tarzlarını sorguladığımızda genel sağlık alanında hastaların %80,6'sının sağlıklarına önem verdiği ancak %54,2'sinin televizyon ya da radyodan sağlık programlarını takip etmediği görüldü. Hastaların fiziksel aktivitelerinde ise; %59,7'sinin aktif bir yaşam sürdüğü ancak %54,2'sinin günlük yaşam aktivitelerini sürdürmek için yeterli enerjiye sahip olmadıkları ve kendilerini yorgun hissettiklerini belirttikleri görüldü. Beslenme durumlarında ise hastaların genel olarak sağlıklı beslenmeyi tercih ettikleri göze çarptığı ve %59,7'si tuzlu yiyeceklerden kaçındığı görüldü. Hastaların ruhsal sağlık sonuçlarına bakıldığında ise; %80,6'sının yaşamından memnun olduğu ancak %56,9'nun pozitif düşünce ya da duygulara sahip olmadığı sonucu ortaya çıktı. Kilo kontrolü ile ilgili sorular sonucunda ise; hastaların %59,7'sinin kilolarını uygun bir seviyede tuttuğu ancak %69,4'nün bir diyete uymadığı görüldü. Genel olarak sonuçlara bakıldığında kolon kanseri tanısı olan hastaların yaşam kalitelerine dikkat ettiği söylenebilir. Ancak bu hastalara yine de yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi ve geliştirlmesi noktasında eğitim programlarının uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is one of the cancer types associated with the highest number of deaths each year worldwide. There is no specific information about the cause, but there is a lot of evidence associated with the incidence of colon cancer. The lifestyle factors of patients with colon cancer are very important because of the incidence of the disease and their impact on the course of treatment after the patient is diagnosed. The present study aims to evaluate lifestyle factors among patients in the city of Mosul in 2022. The study is a descriptive and cross-sectional study. In the study, a special tool suitable for Iraqi societies was applied. The tool consists of two parts, in the first part of which the demographic information of the patient is included, and in the second part, questions about general health, physical activities, balanced nutrition, mental health and weight control. The study was carried out with 72 patients diagnosed with colon cancer. Evaluation was made by percentage analysis. Looking at the results of the study, 27.8% of the sample of the study was between the ages of 49-58, 61.1% were male, 87.5% were married, 54.2 of them lived in the city, 31.9% were primary school graduates, 41.1% did not have a good income, 52.8% had a positive family history, 33.3% had a weight between 81-90 kg, 66.7% had a colostomy, 45.8% It was concluded that he had an additional disease and 57.57% of these additional diseases were hypertension, at the same time 83.3% had complications and these complications were mostly anorexia at a rate of 68.33%. When we questioned the lifestyles of the patients in the study, it was seen that 80.6% of the patients gave importance to their health in the field of general health, but 54.2% did not follow the health programs on television or radio. In the physical activities of the patients, It was observed that 59.7% of them led an active life, but 54.2% stated that they did not have enough energy to continue their daily living activities and they felt tired. In terms of nutrition, it was observed that the patients generally preferred a healthy diet and 59.7% of them avoided salty foods. Considering the mental health outcomes of the patients, It was concluded that 80.6% were satisfied with their life, but 56.9% did not have positive thoughts or feelings. As a result of questions about weight control. It was observed that 59.7% of the patients kept their weight at an appropriate level, but 69.4% did not follow a diet. Looking at the results in general, it can be said that patients diagnosed with colon cancer pay attention to their quality of life. However, these patients are still recommended to apply education programs to improve and their quality of life.