İndomethazin ile ülser oluşturulan sıçanlara 2100 ve 2600 MHZ radyofrekans radyasyon uygulamalarının etkileri
Effects of 2100 and 2600 MHZ radiofrequency radiation on ulcer induced by indomethacin in rats
- Tez No: 788003
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllardaki teknolojik gelişmelerin sonucu olarak kullanımı ve kullanım alanı yaygınlaşan cep telefonları radyofrekans alanların insan hayatında yer alan en önemli kaynağıdır. Özellikle pandemi döneminde cep telefonları hem iş hayatında hem de sosyal hayatta sadece iletişim amacıyla değil eğitim, alışveriş, spor, sağlık vb. tüm günlük ihtiyaçlarımızın karşılanması için giderek artan bir şekilde kullanılmıştır ve insanların günlük alışkanlıklarını değiştirmiştir. Gastrik ülser dünya genelinde çok fazla insanı etkileyen mide ve bağırsak mukozasının tahribatı olarak tanımlanmakta, koruyucu ve tahrip edici faktörler arasındaki dengenin bozulması sonucu oluşmaktadır. İndometazin ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ), asit salınımında ve pepsin aktivitesinde artışa, mukus sekresyonu ve bikarbonat salınımında azalmaya neden olurken, lipid peroksidasyonunda artışa ve gastrik mukozada serbest oksijen radikali oluşumuna neden olarak ülseri tetiklemektedir. Bu klinik durum, yüksek morbidite, mortalite ve ekonomik kayıp nedeniyle dünya çapında sağlık sorunlarından en öne çıkan sorun olarak yer almaktadır. Bu tez çalışmasının amacı hastalara en sık reçete edilen NSAİİ'lardan biri olan indomethazin (IND) ile birlikte 2100 MHz ve 2600 MHz Radyo Frekans Alan (RFA) maruziyetinin mide dokusu üzerinde etkilerini incelemektir. Çalışmada erkek wistar albino sıçan kullanıldı ve bu denekler toplam 56 adet olacak şeklide 7 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol, taklit (sham), IND, 2100 MHz, 2600 MHz, IND+2100 MHz ve IND+2600 MHz gruplardır. Dokular biyokimyasal, histolojik ve moleküler olarak incelendi. Analizler için IBM SPSS Statistics v20.0 programı kullanıldı. IND ile birlikte RFA maruziyeti mide dokusunda oksidatif stres, inflamasyon ve hücre ölümünü önemli bir şekilde arttırdı (p˂0.05). IND+RFA gruplarında dikkat çekici şekilde 2600 MHz uygulaması 2100 MHz'den daha güçlü şekilde oksidatif hasarı artırdı. Özellikle IND+2600 MHz grubunda HSP-70 ve apoptotik hücre sayıları ciddi şekilde arttı (p˂0.05). Bu çalışma RFA maruziyetinin mide hasarı üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu ve özellikle kronik NSAİİ kullanan hastaların cep telefonu kullanımına dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Aynı zamanda RFA'nın mide dokusu üzerindeki potansiyel zararlı etkilerini ortaya koyacak yeni araştırmaların etki mekanizmalarının gösterilmesine yönelik yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments in recent years, mobile phones are the most important source of radiofrequency fields in human life. Especially during the pandemic period, mobile phones are used not only for communication purposes but also for applications of education, shopping, sports, health, etc. both in business life and social life. It has been increasingly used to meet all our daily needs and has changed people's daily habits. Gastric ulcer is defined as the destruction of the gastric and intestinal mucosa, which affects many people around the world, and occurs as a result of the disruption of the balance between protective and destructive factors. Indomethacin and non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) cause an increase in acid secretion and pepsin activity, a decrease in mucus secretion and bicarbonate secretion, and an increase in lipid peroxidation and formation of free oxygen radicals in the gastric mucosa, triggering ulcers. This clinical situation is among the most prominent health problems worldwide due to its high morbidity, mortality and economic loss. The aim of this study is to examine the effects of 2100 MHz and 2600 MHz Radio Frequency Field (RFF) exposure on gastric tissue, together with indomethacin (IND), one of the most commonly prescribed NSAID drugs for patients. Male Wistar albino rats were used in the study and 56 rats were divided into 7 groups. Groups are control, sham, IND, 2100 MHz, 2600 MHz, IND+2100 MHz, and IND+2600 MHz. Tissues were examined biochemically, histologically, and molecularly. RFA exposure together with IND significantly increased oxidative stress, inflammation and cell death in gastric tissue (p˂0.05). In IND+RFF groups, 2600 MHz application significantly increased oxidative damage stronger than 2100 MHz. Especially, in the IND+2600 MHz group, the number of HSP-70 and apoptotic cells increased significantly (p˂0.05). This study emphasizes that RFF exposure has a significant effect on stomach damage and that patients using chronic NSAIDs should pay attention to mobile phone use. At the same time, it shows that new studies that will reveal the potential harmful effects of RFA on stomach tissue and RFF-stomach interaction mechanism should be investigated.