Naftalin ve tiyazol halkası içeren üre türevlerinin sentezi
Synthesis of urea derivatives containing naphthaline and thiazol rings
- Tez No: 788023
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLBİYE KÖKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Heterosiklik bileşikler grubunda yer alan tiyazol geniş spektrumlu farmakolojik özellikleri nedeniyle ilaç araştırma ve geliştirmelerinde önemli yere sahiptir. Antimikrobiyal, analjezik, antikonvülzan, antioksidan, hipolipidemik, antikanser, antitüberküler aktiviteler gibi ilginç biyolojik profillere sahip yeni moleküller sentezlemek için tiyazol türevlerinin farklı biyolojik ve kimyasal özellikleri araştırmacılar tarafından incelenmiştir. Bu çalışmada, tarafımızdan bir dizi yeni biyolojik aktivite bakımından önemli olabileceğini düşündüğümüz naftalin, tiyazol ve üre yapısını aynı molekülde bulunduran N-Aril ve N-Heteroaril sübstitüe edilmiş üre türevleri sentezlendi. Çalışmanın ilk basamağında, 4-(naftalen-2-il)tiyazol-2-amin (TT) bileşiği, 2-bromo-1-(naftalen-2-il)etanon bileşiğinin tiyoüre ile reaksiyonundan elde edildi. İkinci basamakta, (TT) bileşiğinin izosiyanat türevleri ile reaksiyonları yapılarak yeni üre türevleri (TT1-TT10) sentez edildi. Bütün bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR kütle spektrometresi yöntemleri kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Thiazole, which is in the group of heterocyclic compounds, has an important role in drug research and development due to its broad spectrum pharmacological properties. Different biological and chemical properties of thiazole derivatives were investigated by researchers to synthesize new molecules with interesting biological profiles such as antimicrobial, analgesic, anticonvulsant, antioxidant, hypolipidemic, anticancer, antitubercular activities. In this study, we synthesized N-Aryl and N-Heteroaryl substituted urea derivatives that contain naphthalene, thiazole and urea structures in the same molecule, which we think they may be important in terms biological activities. In the first step of the study, the compound 4-(naphthalen-2-yl)thiazol-2-amine (TT) was obtained from the reaction of 2-bromo-1-(naphthalen-2-yl)ethanone with thiourea. In the second step, new urea derivatives (TT1-TT10) were synthesized by reacting (TT) with isocyanate derivatives. The structures of all compounds were determined using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR mass spectrometry methods.