Antimon III klorür ve 2:1 moleküler bileşiklerinde katı katı faz geçişlerinin nükleer kuadrupol rezonansı ile incelenmesi
  1. Tez No: 1861
  2. Yazar: TÜRKHAN SENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Antimon triklorür ve bu molekülün Naftalen ile 2:1 oranında oluşturduğu, Moleküler bileşikteki Cl ve ^3b izotoplarının Nükleer Kuadrupol Rezonansı frekansları, oda sıcaklığından erime sıcak lıklarına kadar ölçülerek, katı-katı faz geçişi sıcaklıkları incelenmiş tir. Faz geçişi sıcaklıkları diferansiyel termal analiz yöntemi ile de ölçülerek bu iki yöntem sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuçların lite ratürde diğer yöntemlerle bulunan değerlere uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Nuclear Quadrupole Resonance frequencies of Cl and Sb isotopes in Antimony trichloride and it's 2:1 Molecular Additional compound with Naphtalene were measured between room temperature and melting points. From these results the solid-solid phase transition points were investigated. The transition points were also measured by the Differantial Thermal Analysis method and results compared. The results obtained by these two methods agree well with the other published results.