Four essays on fundamental issues of public finance: Fiscal anthropology, the gift, the commons, and the meci
Kamu maliyesinin temel meseleleri üzerine dört deneme: Mali antropoloji, armağan, müşterekler ve meci
  1. Tez No: 788038
  2. Yazar: METEHAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Maliye, Anthropology, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez, maliye teorisinin bir bütün olarak eleştiriye olanak tanımayan 'katı' bir temel üzerinden kavramsallaştırıldığını iddia ederek maliye disiplininin eleştirel bir şekilde yeniden ele alınması çağrısı yapmaktadır. Başka bir deyişle, disiplinsel sınırların giderek aşılamaz hale geldiği bir anda tez dört eksen üzerinden maliye teorisine yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede, tezde dört farklı ilintili ancak bağımsız bölüm bulunmaktadır. Disiplinin mevcut durumunu tartışmaya açmak ve alternatif düşünmeyi mümkün kılmak için ilk uğrak, maliye teorisini antropoloji temelinde tekrardan düşünmenin imkanı üzerinde durmaktır. Bu açıdan tez, yeni gelişmekte olan“mali antropoloji”kavramının genel hatlarını çizmekte ve kamu maliyesi ile antropolojinin bir bütün içerisinde ele alınmasının muhtemel biçimleri üzerinde düşünmektedir. Yeni düşünce kategorileri oluşturmaya çalışan tez, antropolojinin açtığı verimli izlekleri takip ederek 'vergi'yi“armağan”temelinde tekrardan kavrama ihtimaline odaklanmakta ve düşünsel düzeyde verginin kavramsal çerçevesinin ve ilişkisel bağlamının farklı şekillerde tekrardan kurgulanabileceğini iddia etmektedir. Kamu maliyesi teorisinin kuramsal içeriğine yönelik üçüncü bir alternatif tartışma hattı ise 'alışılagelmiş' kavramları başka şekillerde düşünerek yeniden tanımlamak fikrinden doğar. Bu amaçla tez,“müşterekler”fikrini disiplin içerisindeki muhtemel ele alınma biçimlerini keşfetmekte ve kavramı maliye teorisine tümüyle farklı bir içerik kazanacak şekilde eklemlemektedir. Son olarak, tez sosyal bilimlerin daimi bir şekilde sınandığı 'gerçek yaşamdan kopukluk' fikrine Rize ilinin Fındıklı ilçesinde gerçekleştirilmiş ve genel olarak meci kültürü üzerine kurgulanmış bir alan çalışmasıyla meydan okumakta ve alandan edinilen bilgiler temelinde tezin bulgularını tartışmaya açmaktadır. Bir bütün olarak bakıldığında, tez disiplinsel sınırların ötesine geçerek eleştirel ve insani bir maliye teorisinin muhtemel biçimlerini düşünmeye çağırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation calls for a reconstruction of the discipline of public finance from a critical perspective, starting from the claim that public finance theory is under- and strictly-theorized. In other words, in an academic environment where the dissatisfaction with existing disciplinary boundaries has significantly increased, the thesis purports to open new vistas for the entire discipline on four axes. Against this background, the present thesis consists of four related but independent chapters. The first step towards challenging and organizing alternatives to the current situation of the discipline is to rethink the public finance theory from an anthropological perspective. To that end, the thesis sketches the broad outlines of the new and nascent theory,“fiscal anthropology”and thus places the idea of public finance in conversation with anthropology to fashion new theoretical and practical categories. The dissertation then explores the possibility of understanding 'tax' on the ground of anthropology and its fundamental concept,“the gift”. By following the paths opened up by anthropological imagination and thus conducting thought experiments, the very necessity of changing the conceptual core of tax and moving beyond the idea of grasping tax relation as a matter of routine enters the picture. In line with looking for a fresh angle on tax, the third way to proceed with reimagining the discipline is to dissolve and redefine the principal terms. To that end, the dissertation radically frames“the commons”and translates the concept into public finance theory with an entirely different interpretation. As a final discussion, the thesis responds to the claim that social sciences have no basis in real-life issues with a field study conducted in Fındıklı District of Rize Province on the culture of meci and discusses the issues raised throughout the dissertation in the context of the data gathered from the field. As a whole, the thesis endeavors to explore a broad framework for a humanistic and critical public finance theory by offering alternative perspectives beyond disciplinary boundaries.