Sezaryen hastalarının cerrahi korku düzeyini etkileyen faktörler
Cesarean patients of surgical fear of affecting the level factors
  1. Tez No: 788037
  2. Yazar: EMİNE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sezaryen Hastalarının Cerrahi Korku Düzeyini Etkileyen Faktörler Araştırmada, sezaryen olacak gebelerin cerrahi korku düzeyini ve etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırma, Şubat-Haziran 2022 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde sezaryen planlanan 164 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi Raosoft örneklem hesaplama programına göre belirlenmiştir. Araştırmaya 18-49 yaş aralığında Türkçe konuşan ve çalışmaya katılmaya istekli gebeler dahil edilmiştir. Araştırma verileri,“Veri Toplama Formu”,“Cerrahi Korku Ölçeği”ile elde edilmiş olup veri analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak elde edilmiştir. Gebelerin Cerrahi Korku Ölçeği toplam puan ortalaması 51,14±8,88 olarak; kısa vadeli cerrahi korku düzeyi 26,14±4,45 ve uzun vadeli cerrahi korku düzeyi 25,00±5,04 olarak bulunmuştur. Gebelerin sırasıyla en çok ameliyattan, anesteziden ve ameliyat sonrasındaki ağrılardan korktuklarını belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cesarean Patients of Surgıcal Fear of Affectıng The Level Factors In this study, it was aimed to determine the level of fear of surgery and the affecting factors of pregnant women who will have cesarean section. The descriptive study was conducted with 164 pregnant women who were scheduled for cesarean section at the Ministry of Health Pendik Training and Research Hospital between februart and june 2022. The sample of the study was determined according to the Raosoft sample calculation program. Pregnant women between the ages of 18-49 who spoke Turkish and were willing to participate in the study were included in the study. Research data were obtained with“Data collection Form”,“Surgical Fear Scale”and data analysis was obtained using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. The mean score of the Pregnant Women's Surgical Fear Scale was 51,14±8,88; short-term surgical fear level was 26,14±4,45 and long-term surgical fear level was 25,00±5,04. It was determined that pregnant women were most afraid of surgery, anesthesia and post-operative pain, respectively.