Sınaî mülkiyet haklarının haczi ve paraya çevrilmesi
The confiscation and encashment of industrial property rights
- Tez No: 788049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Sınaî mülkiyet hakları, cebrî icranın ve icra takip işlemlerinden biri olan haczin konusu olabilmektedir. Zira sınaî mülkiyet hakları malvarlığına ilişkin devredilebilen ve haczedilebilen haklardır. Ancak hukukumuzda sınaî mülkiyet haklarının haczine ilişkin özel düzenlemeler bulunmamakta ve hacze ilişkin genel hükümler uygulanmaktadır. Bu durum ise konuya ilişkin uygulamada bazı belirsizliklere ve sorunlara yol açmaktadır. Zira gayri maddî malların bir bölümünü oluşturan sınaî mülkiyet haklarının haczi, diğer malvarlığı unsurlarının haczine göre birtakım özellikler göstermektedir. Anılan çalışmada, sınaî mülkiyet haklarının nasıl haciz ve paraya çevirme işlemine konu olacağı uygulamadaki sorunlar da dikkate alınarak incelenmiştir. Bu kapsamda, öncelikle sınaî mülkiyet hakları, tescil başvurusundan doğan haklar, tescil edilmemiş gayri maddî mal üzerindeki haklar ile lisans hakları haciz işleminin konusu olarak değerlendirilmiş ve haciz işlemine konu olma yönünden özellik arz eden hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Söz konusu haklara dair haciz usûlü, kıymet takdiri, haciz işleminin ardından alınabilecek muhafaza tedbirleri ile haciz işleminin hüküm ve sonuçları üzerinde de durulmuştur. Son olarak, anılan hakların paraya çevirme usûlü, bu aşamada icra mahkemesinin rolü ve başvurulması mümkün olan paraya çevirme usûlleri ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial property rights can be subject to confiscation, one of the transactions of compulsory execution and enforcement proceedings, because industrial property rights are such rights to be confiscated and be assigned regarding assets. However, in our legal system, there is no special provisions regarding the confiscation of industrial property rights, hence the general provisions about confiscation apply here. Yet, this causes ambiguities and problems in its enforcement and practice. The confiscation of industrial property rights as a part of intangible assets has certain features compared to the confiscation of other elements of assets. In this study, it is examined how industrial property rights are subjected to the confiscation and liquidation proceedings, along with the problems in practice being considered. In this context, primarily industrial property rights, then rights arising from the application for registry, rights over intangible assets which are not registered, and licence rights are evaluated as the subject matter of confiscation and regarding these rights, the related matters that have particular features in terms of being subject to the confiscation transaction are investigated in detail. Regarding these types of rights, the confiscation procedure, the appraisal, measures of conservations to be taken after confiscation, and terms and consequences of confiscation are also analysed. Lastly, liquidation procedure of aforementioned rights, the role of enforcement court and liquidation procedures to be possibly applied here are all separately examined.