Evaluation of silica sand in machina (NEe Nigeria) for possible industrial applications
Machina (KD Nijerya) silis kumunun endüstriyel uygulamalar açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 788048
  2. Yazar: ALIYU ALBISHIR BASHIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KÜÇÜKUYSAL, PROF. DR. MURAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, olası endüstriyel uygulamalar için Yobe Eyaleti, NE Nijerya'nın Machina Yerel Yönetim Bölgesi'ndeki silis kum yataklarını kullanma potansiyelini incelemektir. Machina'nın tamamı boyunca bir ila iki metre derinlikte toplam dokuz rastgele temsili numune alındı. Numuneler fizikokimyasal ve mineralojik özelliklerine göre karakterize edilmiştir. XRF, XRD, DSC-TA, FTIR, SEM-EDS; Ayrıca numuneler üzerinde partikül boyut dağılımı, pH, LOI, mikroskop analizi ve kolorimetre testleri yapılmıştır. Ortalama SiO2 içeriği ağırlıkça %96.7 olup, en yüksek ağırlıkça %97.9 S3 numunesi ve en düşük ağırlıkça %92.5 S7 numunesidir. Fe2O3 bileşimi, LOI tarafından tespit edilen çok düşük miktarda uçucu içeriğe ek olarak (ortalama %0,68) ağırlıkça ortalama %0,32 değerinde safsızlık olarak görünür. Kuvars, 4.26 Å ve 3.34Å'daki belirgin yansımaları ile tüm kaya bileşimindeki tek kristal faz olarak belirlenmiştir. 1100°C'ye kadar, silis kumu numunelerinin birbirini izleyen iki endotermik reaksiyon altında kararlı olduğu belirlenmiştir. Si-O-Si'den kristal kuvars fazı FTIR spektrumlarında
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the potential of using silica sand deposits in Machina Local Government Area of Yobe State, NE Nigeria for possible industrial applications. A total of nine random representative samples were taken at a depth of one to two meters across the entire stretch of Machina. The samples were characterized based on their physicochemical and mineralogical properties. Quantitative and qualitative analysis were performed using XRF, XRD, DSC-TA, FTIR, SEM-EDS; additionally, particle size distribution, pH, LOI, microscope analysis and colorimeter tests were performed on the samples. The average SiO2 content is 96.7 wt % as the highest of 97.9 wt % S3 sample and the lowest of 92.5 wt % S7 sample. Fe2O3 composition appears as impurity with an average value of 0.32 wt % in addition to a very low amount of volatile content detected by LOI (avg. 0.68%). Quartz is determined as the only crystalline phase in the whole rock composition with its prominent reflections at 4.26 Å and 3.34Å. Up to 1100° C, the silica sand samples are assigned to be stable under two alternating endothermic reactions. Crystalline quartz phase was observed from the Si-O-Si asymmetrical and symmetrical vibrations in