Aşırı doldurmalı bir diesel motorunun güç eğrisinin elde edilmesinde parametrelerin incelenmesi
Examining of parameters at determination of power curve of a turbo-charged diesel engine
  1. Tez No: 78805
  2. Yazar: HİLMİ CENK BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Motorlar, ilk icatlarından bugüne kadar, sistem, yapı ve çalışma tarzına göre sürekli bir gelişme içerisindedirler. Bu gelişme otomotiv sektörüne yön veren firmaların, yaptığı tasarımları, çeşitli şekillerde ve şartlarda deneye tabi tutmasıyla mümkün olmuştur. Bir motorun performansı ve fonksiyonu bu deneyler neticesinde bulunan motor karakteristikleri ile anlaşılır. Motor karakteristikleri bir motorun değişik çalışma durumlarındaki güç ve ekonomisini her yönüyle işetirler. Başka bir deyişle motorun her türlü çalışma şartına karşı vereceği tepki, motor karakteristikleri yardımıyla anlaşılır. Bu çalışmada, aşırı doldurmalı bir dizel motorunun güç eğrilerinin elde edilmesinde kullanılan parametreler incelenmiş, bu parametrelerin motor performansına etkileri araştırılmış ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Motorda yapılan deneysel çalışma- He bulunan değerlerle, bu motorun temel karakteristikleri olan tork, güç, yakıt tüketimi hesaplanmış ve bunlara bağlı karakteristik eğriler çizilmiştir. Daha sonra ise, yakıt, yağlama yağı ve soğutma suyu sıcaklıkları, turbo basıncı, egzost emisyonu gibi diğer parametreler de kullanılarak; bunların motor performansına etkileri araştırılmıştır. Sonuçta ise tüm bu parametrelerin motor üzerindeki olumlu veya olumsuz etkileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Engines are always in a development from their first invention to -present day, according to their system; construction and working- style: This development becomes possible by the firms which direct to automotive sector by making some experiments on their designs at various forms andcondMons. The performance and function of an engine 4s understood from the -engine characteristics, which found- as results of these- experiments. Engine characteristics determines power and economy of an -engine in various working condition "with all sides. In other words the reaction wbiehrwift be- given by an engine versus aH- kind of working condition is understood by support of engine eharacteristics. In this study, the parameters which using at determination of power curves of a turbo-charged diesel engine has examined, the effects of these parameters to engine performance has searched and- has tried to explain. With finding values by experimental study -on the engine, torque, power, fuel consumption Jias calculated which are basic characteristics of this engine and characteristics curves has drawn which related to these values. Then by using other parameters like fuel, lubrication oil and cooling water temperatures, turbo pressure, exhaust emission; their effectsto engine performance has been researched. At the end, the positive or negative efFeets- of all these parameters on the engine has been determined.