Fe esaslı T/M malzemelerde sertleştirme işlemleri üzerine bir araştırma
An Investigation on the effect of heat treatments for Fe based P/M materials
- Tez No: 78806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada Fe ve Fe + % 0.5 C+ % 2 Cu (Höganas ASC 100.29) T/M malzemelerinin mekanik özellikleri üzerine ısıl işlemlerin etkisi incelendi. Homojen olarak karıştırılmış tozlar tek etkili preste ortalama 6.9 +0.1 gr/cm3 yoğunluğa basıldı. 10x12x55 ebatlarında üretilen parçalar 1120 °C sıcaklıkta 30 dakika süre ile kırılmış amonyak atmosferinde sinterlendi. Sonra talaşlı işlemle çekme ve sertlik numuneleri hazırlandı. Daha sonra her bir numune grubuna değişik ısıl işlem uygulandı. İlk önce saf Fe T/M malzemeler NaCN tuz banyosunda karbürize edildikten sonra yağda soğutuldu. Bütün bu işlemlerden sonra numunelerin yarısı 300 °C sinterlendi, kalan yarısı 400 °C de temperlendi. Son olarak bu numunelere sertlik ve çekme deneyleri uygulandı. Fe+C+Cu T/M malzemeleri yağda, 90 °C suda ve duble su verilerek sertleştirildi. Sonra her bir sertleştirilmiş grup ayrı ayrı 540 °C, 600 °C, 660°C ve 720°C sıcaklıklarda temperlenmiştir. Bu işlemlerden sonra çekme ve sertlik deneyleri uygulanmıştır. Çekme ve sertlik deney sonuçlan kullanılarak ısıl işlemlerin mekanik özelliklere etkisi belirlenmiştir. Deney sonuçlan kullanılarak bazı eğriler çizilmiştir. Bu eğriler ısıl işlem parametrelerinin mekanik özelliklere etkisini ve ısıl işlem yöntem ve parametrelerinin birbirleriyle karşılaştırmasını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of heat treatment on the mechanical properties Fe and Fe+0.5% C + 2 % Cu (Höganas ASC 100.29) PM materials were investigated. Homegeneously Mixed Powders were compacted in a single action press to avarage density of 6,9+0, lg/cm3. Compacts with dimensions 10x12x55 mm were sintered for 30 min at 1120°C in dissociated ammonia atmosphere. Then tensile and hardness tests specimens were prepared by machining the sintered compacts. After that different heat treatmens were applied each specimen groups. First of all, pure Fe PM materials were carburized in NaCN salt bath, then specimens were cooled in oil. After all, half of the specimen group was sintered at 300 °C, remain half of the specimens was sintered at 400 °C. Finally, tensile and hardness tests were applied to these heat treated specimens. Fe+C+Cu PM materials were hardened using oil, 90°C water and duble quenching and each groups were sperately tempered at 540 °C, 600 °C, 660 °C and 720 °C temparatures, respectively. After these processes tensile and hardness tests were applied. The effects of heat treatments on the mechanical properties of PM metarials were determineted using tensile and hardness test results. Some curves were drawn using test results. This curves show the effect of heat treatment parameters on the mechanical properties and comparision of heat treatment types and parameters each other.