Onkolojik cerrahi geçirmiş hastaların bakım verenlerinin bakım verme yükü, sağlık anksiyetesi ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of caregiving burden, health anxiety and depression levels of caregivers of patients who have undergone oncologic surgery
  1. Tez No: 788087
  2. Yazar: BEYZA BİÇER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA ŞİMŞEK YABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Kanser tanısı almış bir bireyin ameliyat süreci, diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi hastanın bir bakım verene ihtiyacını artırmaktadır. Tedavi sürecinde karşılaşılan tüm sorunlar ve komplikasyonlar hasta bakımını sağlayan bakım verenlerin biyolojik, fizyolojik ve sosyal sağlıkları için de birer risk faktörüdür. Bu çalışma, onkolojik cerrahi girişim uygulanan hastaların bakım verenlerinin bakım yükü, sağlık anksiyetesi ve depresyon düzeylerini ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. Yöntem: Çalışma, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra cerrahi kliniklerde kanser hastalığı nedeniyle ameliyat olmuş hastaların bakım veren yakınları (n=162) ile yapıldı. Veriler“Hasta Tanılama Formu”,“Bakım Vereni Tanılama Formu”,“Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği”,“Beck Depresyon Ölçeği”ve“Sağlık Ankiyetesi Ölçeği”kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 ve AMOS 21 programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), Bağımsız Değişkenlerde T testi, One-Way Anova, Korelasyon, ki-kare analizleri ve ileri analiz incelemeleri için ise Bonferroni testi kullanılarak veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The surgical process of an individual diagnosed with cancer increases the patient's need for a caregiver as in other surgical interventions. All problems and complications encountered during the treatment process are also risk factors for the biological, physiological and social health of caregivers who provide patient care. This descriptive and correlational study was conducted to determine the care burden, health anxiety and depression levels of caregivers of patients undergoing oncologic surgery and the correlation between these concepts. Method: The study was conducted with caregivers (n=162) of patients who underwent surgery for cancer in surgical clinics after obtaining ethics committee and institutional permissions from Kocaeli University Research and Application Hospital. Data were collected using the“Patient Identification Form”,“Caregiver Identification Form”,“Zarit Caregiving Burden Scale”,“Beck Depression Scale”and“Health Anxiety Scale”. The data obtained were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 and AMOS 21 software. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), Independent Variables T-test, One-Way Anova, Correlation, chi-square analyses and Bonferroni test were used for further analysis.