Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören prematüre bebeklere uygulanan pozisyon verme ve izlemin deformasyonel plagiosefali gelişimine etkisi
The effect of positioning and follow-up on the development of deformational plagiocephalies applied to premature babies treated in the newborn intensive care unit
  1. Tez No: 788086
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) tedavi gören prematüre bebeklere uygulanan pozisyon verme ve izlemin bebeklerde deformasyonel plagiosefali (DP) gelişimine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu YYBÜ'de tedavi gören 65 yenidoğan (müdahale grubu [n=27], kontrol grubu [n=38]) oluşturmuştur. Araştırmaya başlamadan önce kurum, etik kurul izni ve yenidoğanların ebeveynlerinden yazılı onam alınmıştır. Araştırmada Yenidoğan ve Anne Tanımlayıcı Veri Formu, Yenidoğan İzlem Çizelgesi, Plagiosefali Skalası ve Baş Çevresi Ölçüm ve İzlem Çizelgesi kullanılmıştır. Müdahale grubundaki yenidoğanlara 4.günden itibaren Amerikan Pediatri Akademisi (2022)' nin Uykuyla Bağlantılı Bebek Ölümleri Riskini Azaltmak için Güvenli Uyku Ortamına Yönelik 2022 Güncellenmiş Önerileri rehberliğinde bebeğin durumuna göre sol latarel, sağ lateral, supine ve prone pozisyonu verilmiştir. Pozisyon verme uygulaması iki saatte bir düzenli olarak yapılmış ve taburculuğa kadar devam etmiştir. Kontrol grubundaki bebeklere ünitenin rutin bakımı uygulanmıştır. Her iki grupta da yenidoğanların ilk gün, 8. Gün, 15. Gün, 22. Gün, 29. Gün, 35. Gün ve taburculukta olmak üzere toplamda 7 kez baş çevresi uzunluğu ve kafatası diyagonal uzunluk ölçümü yapılmıştır. Sonuçlar İzlem Çizelgesine kaydedilip Plagiosefali Skalası uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ki-kare testi ile yapılmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki yenidoğanların 0.günde DP şiddet derecelerinde fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05). İzlem günü arttıkça müdahale grubunda şiddetli DP görülen yenidoğanların sayısının azaldığı, kontrol grubunda ise izlem günü arttıkça şiddetli DP görülme oranının arttığı saptanmıştır. 8 günden itibaren anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. DP gelişiminin önlenmesi ve şiddetinin azalması için YYBÜ hemşireleri tarafından bebeklere iki saatte bir pozisyon verilmesi, DP gelişimi izlenmesi ve ailelere bu konuda danışmanlık verilmesi önerilmektedir. Ayrıca hemşirelere DP bakım ve izlemenine yönelik sürekli eğitimler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The research is a quasi-experimental study with a control group to determine the effect of positioning and monitoring applied to premature babies treated in the neonatal intensive care unit (NICU) on the development of deformational plagiocephaly (DP) in babies. The study group consisted of 65 newborns treated in the NICU (intervention group [n = 27], control group [n = 38]). Before starting the study, permission from the institution, ethics committee and written consent from the parents of the newborns were obtained. In the study, the Newborn and Mother Descriptive Data Form, the Newborn Follow-up Chart, the Plagiocephaly Scale and Head Circumference Measurement, and the Follow-up Chart were used. The newborns in the intervention group were given left lateral, right lateral, supine, and prone positions, starting from the fourth day, according to the infant's condition, under the guidance of the American Academy of Pediatrics's Updated 2022 Recommendations for a Safe Sleep Environment to Reduce the Risk of Sleep-Related Infant Deaths. Positioning was done regularly every two hours and continued until discharge. The infants in the control group were given routine care in the unit. Head circumference and skull diagonal length were measured seven times in total: on the first day, the eighth day, the 15th day, the 22nd day, the 29th day, the 35th day, and at discharge of newborns in both groups. The results were recorded in the follow-up chart, and the Plagiocephaly Scale was applied. Evaluation of the data was done with the chi-square test. It was determined that there was no difference in the severity of DP at day 0 between the prematures in the intervention and control groups (p > 0.05). It was discovered that as the number of follow-up days increased, the number of newborns with severe DP decreased in the intervention group, while the incidence of severe DP increased in the control group. It was determined that there was a statistically significant difference between 8 days. In order to prevent the development of DP and reduce its severity, it is recommended that NICU nurses position babies every two hours, monitor the development of DP, and provide counseling to families on this issue. In addition, continuous training should be given to nurses regarding DP care and monitoring.