Bakuba şehrinde acil servis hemşireleri arasında iş doyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction among emergency service nurse in bakuba
  1. Tez No: 788088
  2. Yazar: HARBİ IBRAHIM JİHEEL AL SABEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Irak'ın Bakuba ‎şehrinde acil serviste çalışan hemşirelerin iş doyumu değerlendirilmiştir. Araştırma evrenini Irak'ın Bakuba Valiliğinde hastanelerde çalışan, tüm hemşireler oluşturmuştur. Ayrıca, örnek toplamak için Job Descriptive Index (İş Tanımlayıcı İndeks) (JDI) , Job In General (Genel iş) (JIG) ve İş Doyum Ölçeği (JSS) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda şu bulgular elde edilmiştir. JSS ölçeği ücret, terfi, idare, sosyal yardım ve haklar, çalışma prosedürleri, çalışma arkadaşları, işin doğası, iletişim alt boyutları cinsiyet, medeni durum, ailede çocuk varlığına, yaş, eğitim durumu, ve mesleki tecrübeye göre farklılık göstermemiştir. JSS (Toplam) Ölçeği cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, aylık gelir, medeni durum ve ailede çocuk varlığına göre farklılık göstermemiştir. JDI Ölçeği iş alt boyutu cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, aylık gelir, medeni durum ve ailede çocuk varlığına göre farklılık göstermemiştir. JDI Ücret Alt Boyutu cinsiyete göre farklılık göstermemiş, ancak yaş, eğitim durumu, ve mesleki tecrübeye göre farklılık göstermemiş, ancak medeni duruma göre farklılık göstermiştir. JDI Ölçeği Terfi alt boyutu cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, medeni durum ve ailede çocuk varlığına göre farklılık farklılık göstermemiş ancak aylık gelir durumuna göre farklılık göstermiştir. JDI Ölçeği Yönetim alt boyutu cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, medeni durum ve ailede çocuk varlığına göre farklılık göstermemiş, aylık gelir durumuna göre farklılık göstermiştir. JDI Ölçeği İş Arkadaşları alt boyutunun cinsiyet, eğitim durumu, mesleki tecrübe, aylık gelir, medeni durum ve ailede çocuk varlığına göre farklılık göstermemiş, yaşa göre farklılık göstermiştir. JIG (Genel İş Tatmin Ölçeği) Ölçeğinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, aylık gelir, medeni durum ve ailede çocuk varlığına göre farklılık göstermemiş, aylık gelir durumuna göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, job satisfaction of nurses working in emergency services in Baquba city of Iraq was evaluated. The study population consisted of all nurses working in hospitals in Baquba Governorate of Iraq. Job Descriptive Index (JDI), Job In General (JIG) and Job Satisfaction Scale (JSS) were used to collect samples. The data obtained were analysed with SPSS statistical package programme. At the end of the research, the following findings were obtained. JSS scale sub-dimensions of salary, promotion, administration, social benefits and rights, working procedures, co-workers, nature of work, communication did not differ according to gender, marital status, presence of children in the family, age, educational level, and professional experience. JSS (Total) Scale did not differ according to gender, age, educational level, professional experience, monthly income, marital status and presence of children in the family. JDI Scale work sub-dimension did not differ according to gender, age, educational level, professional experience, monthly income, marital status and presence of children in the family. JDI Salary Subdimension did not differ according to gender, but it did not differ according to age, educational level, and professional experience, but it differed according to marital status. JDI Scale Promotion sub-dimension did not differ according to gender, age, educational level, professional experience, marital status and presence of children in the family, but it differed according to monthly income. JDI Scale Management sub-dimension did not differ according to gender, age, educational level, professional experience, marital status and presence of children in the family, but it differed according to monthly income. JDI Scale Co-workers sub-dimension did not differ according to gender, educational level, professional experience, monthly income, marital status and presence of children in the family, but it differed according to age. JIG (General Job Satisfaction Scale) Scale did not differ according to gender, age, education level, professional experience, monthly income, marital status and presence of children in the family, but it differed according to monthly income.