Yenidoğan hemşireleri için bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakım ölçeğinin geliştirilmesi
Development of individualized supportive developmental care scale for newborns nurses
  1. Tez No: 788089
  2. Yazar: RUKİYE NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yenidoğan hemşireleri için Bireyselleştirilmiş Destekleyici Gelişimsel Bakım Ölçeği'nin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma metodolojik olarak yürütülmüş olup çalışmanın örneklemini, Mart 2020-Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara ilinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Konya Başkent Üniversitesi Hastanesi, Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Konya Şehir Hastanesi ve online olarak katılan yenidoğan yoğun ünitesinde çalışan 558 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Sosyodemografik Veri Formu ve“Bireyselleştirilmiş Destekleyici Gelişimsel Bakım Ölçeği”taslak formu kullanılarak toplanmıştır. Likert tipte tasarlanan ölçeğin taslak formunun kapsam geçerliği 11 uzmanın görüşüne başvurularak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde sayı/yüzde, t testi, korelasyon analizi, ölçeğin geçerlik analizinde; kapsam, yapı, ölçüt geçerliği analizleri, açıklayıcı faktör analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), güvenilirlik analizinde; iç tutarlılık analizi ve test-tekrar test analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Kapsam geçerliği analizi sonucunda, ölçek taslak formunda yer alan 38 madde 30 madde olarak yeniden düzenlenmiştir. AFA analizinde ölçek maddeleri bir araya gelince binişiklik gösteren 6 madde analiz dışı bırakılarak AFA sonucunda, 24 maddelik ölçekte toplam varyansın %72,925'ini açıklayan ve faktör yükleri 0,437 ile 0,860 arasında değişen iki faktörlü bir yapı elde edilmiştir. DFA'ya göre ölçeğin yapısal denklem model sonucu p=0,000 düzeyinde anlamlı olduğu, ölçeği oluşturan 24 madde ve iki faktörlü ölçek yapısıyla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen ölçeğin uyum iyiliği indekslerinde RMSEA 0,078; GFI 0,844; AGFI 0,806; CFI 0,918; χ2/df ise 2,754 ile kabul edilebilir uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı tüm ölçek için 0,961, Faktör 1 Bilgi alt boyutu için 0,914, Faktör 2 Tutum alt boyutu için 0,962 olarak bulunmuş ve ölçeğin yüksek derecede güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to develop and evaluate the validity and reliability of the Individualized Supportive Developmental Care Scale for neonatal nurses. Materials and Methods: The study was carried out methodologically and the sample of the study included Health Sciences University Gulhane Training and Research Hospital, Konya Baskent University Hospital, Konya Selcuk University Medical Faculty Hospital, Konya Necmettin Erbakan University Medical Faculty Hospital and Konya City Hospital in Ankara between March 2020 and October 2022. and 558 nurses working in the neonatal intensive unit participating online. The data of the study were collected using the Sociodemographic Data Form and the“Individualized Supportive Developmental Care Scale”draft form. The content validity of the draft form of the scale designed in Likert type was evaluated by consulting 11 experts. In the analysis of the data, number/percentage, t test, correlation analysis, validity analysis of the scale; content, structure, criterion validity analyzes, exploratory factor analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), reliability analysis; internal consistency analysis and test-retest analyzes were used. Results: As a result of the content validity analysis, 38 items in the scale draft form were rearranged as 30 items. When the scale items came together in the EFA analysis, 6 overlapping items were excluded from the analysis, and as a result of the EFA, a two-factor structure was obtained, which explained 72.925% of the total variance in the 24-item scale and whose factor loads varied between 0.437 and 0.860. According to CFA, the structural equation model result of the scale was found to be significant at the p=0.000 level, and it was found to be related to the scale structure with 24 items and two factors. The goodness of fit index of the developed scale was RMSEA 0.078; GFI 0.844; AGFI 0.806; CFI 0.918; χ2/df was found to be in acceptable agreement with 2,754. The Cronbach Alpha reliability coefficient was found to be 0.961 for the whole scale, 0.914 for the Factor 1 Knowledge sub-dimension, and 0.962 for the Factor 2 Attitude sub-dimension, and the scale was found to be highly reliable.