Asendan aort anevrizmaları ve tip a aort diseksiyonlarında sirtuin 1 (Sırt1) proteini çalışması
Study of sirtuin 1 (Sirt1) protein in ascending aortic aneurysms and type a aortic dissections
- Tez No: 788090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLEND KETENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Patoloji, Tıbbi Biyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Pathology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Amaç: Kardiyovasküler hastalıklardan koruduğu gösterilen sirtuin1 proteininin asendan aort anevrizmaları ve tip A aort diseksiyonlarında rolünü araştırmak. Sirtuin1 proteinin (SIRT1) diğer komorbid hastalıklarla ilişkisini değerlendirmek. Aort diseksiyonları için biyobelirteç olabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 10.02.2022 ile 10.12.2022 tarihleri arasındaki 10 aylık süre içerisinde asendan aort anevrizması ve Stanford sınıflamasına göre tip A aort diseksiyonu nedeniyle opere edilen hastaların aort dokuları ve demografik verileri ile prospektif olarak planlandı. Kontrol grubu olarak koroner arter baypas (CABG) yapılan hastalar seçildi. Aort dokularının bir kısmında patolojik inceleme ile media ve intima tabakaları ölçüldü, bir kısmında ise Western Blot yöntemi ile sirtuin1 protein miktarı bakıldı. Bulgular: Anevrizma grubunda 16, diseksiyon grubunda 14, kontrol grubunda 16 hasta olmak üzere toplam 46 hasta ile yapıldı. Çalışmada SIRT1 düzeyi asendan aort anevrizması olan grupta ortanca değeri 214 (IQR 79-270) ile en yüksek, diseksiyon grubunda 172(148-224) ile orta, kontrol grubunda ise 104 (78-123)ile en düşük çıkmıştır (p=0.014). Koroner arter hastalığında (p=0.001) ve periferik arter hastalığında (p=0.008) ve hipertansiyonda (p=0.023) SIRT1 düzeyi düşük olarak gösterilmiştir. SIRT1'in yaş ile negatif (rho: -0.032; p=0.03), asendan aort çapı ile pozitif (rho:0.385; p=0.008) korelasyon gösterdiği sonucu elde edilmiştir. Aortun tunica mediasının kalınlıkları karşılaştırıldığında ise anevrizma grubu 1.36 mm (1.21- 1.51) ile en kalın, diseksiyon grubu 1.15 mm (1.11-1.25) ile orta, kontrol grubu ise 1.06 mm(0.89-1.31) ile en ince olarak ölçüldü(p=0.010). Sonuçlar: SIRT1 asendan aort anevrizması ve aort diseksiyonunda doğrudan koruyucu olarak bulunmadı, hipertansiyondan koruyucu etkileri olması ile anevrizma ve diseksiyon gelişimini dolaylı olarak engelleyebileceği düşünüldü. Koroner arter hastalığı ve periferik arter hastalığı gibi patogenezinde ateroskleroz olan hastalıklarda SIRT1 koruyucudur.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the role of sirtuin1 protein, which has been shown to protect from cardiovascular diseases, in ascending aortic aneurysms and type A aortic dissections. Observe the relationship of Sirtuin1 with other comorbid diseases. It was aimed to investigate the feasibility of using sirtuin1 as a biomarker for aortic dissections. Materials and Methods: The study was conducted prospectively with the aortic tissues and demographic data of the patients who were operated on for ascending aortic aneurysm and type A aortic dissection during the 10-month period between 10.02.022 and 10.12.2022. Coronary artery bypass patients were selected as the control group. Media and intima layers thickness were measured by pathological examination in the aortic tissues, and the protein level of sirtuin1 was assayed with Western Blot. Results: It was performed with a total of 46 patients, 16 in the aneurysm group, 14 in the dissection group, and 16 in the control group. In the study, SIRT1 protein level was highest in the group with ascending aortic aneurysm 214 (IQR 79-270), in the dissection group (172 [148-224]), and lowest (104 [78-123]) in the control group (p=0.014). SIRT1 level was shown to be low in coronary artery disease (p=0.001) and peripheral artery disease (p=0.008) and hypertension (p=0.023). SIRT1 correlated negatively with age (rho: -0.032; p=0.03)and positively (rho:0.385; p=0.008) with ascending aortic diameter. When the thickness of the tunica media of the aorta was compared, it was measured as the thickest (1.36 mm [IQR 1.21-1.51]) in the aneurysm group, medium (1.15 mm[IQR 1.11-1.25]) in the dissection group, and thinnest (1.06 mm [IQR 0.89-1.31]) in the control group (p=0.0.10). Conclusions: SIRT1 was not found to be directly protective in ascending aortic aneurysm and aortic dissection. It was thought that it may indirectly prevent the development of aneurysm and dissection with its protective effects from hypertension. SIRT1 is protective in diseases with atherosclerosis in the pathogenesis, such as coronary artery disease and peripheral artery disease.