Electrophysiological investigation of transient receptor potential melastatin-2 and 8 (Trpm2 and trpm8) channels in the mice dorsal raphe nucleus serotonergic neurons
Fare dorsal rafe serotonerjik nöronlarda geçici reseptör potansiyel melastatin 2 ve 8 (Trpm2 ve trpm8) kanallarının elektrofizyolojik olarak araştırılması
- Tez No: 788110
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Beyin serotonerjik sisteminin önemli bir bileşeni olan dorsal raphe çekirdeği, yalnızca tüm vücut fizyolojik süreçlerinde düzenleyici bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda dünya çapında önemli bir ruh sağlığı sorunu olan anksiyete ve depresif bozuklukların patofizyolojisinde de önemli bir etkiye sahiptir. Dorsal rafe çekirdeği (DRN), ön beyin serotonerjik innervasyonunun ana kaynağı olmasının yanı sıra, beyin serotonerjik (5-HT) nöronlarının %70'ini içerir. Elektrofizyolojik bir yama klemp tekniği kullanarak DRN 5HT nöronlarında TRPM8 ve TRPM2 kanallarının varlığını ve fizyolojik etkilerini incelemeyi amaçladık. Bu çalışma, TRPM8 agonist/antagonist, mentol ve AMTB ile TRPM2 agonist/antagonist, ADPR/ 2-APB ve ACA'nın, DR 5-HT'ye yanıt veren nöronların koronal dilimlerindeki pasif ve aktif özellikleri üzerindeki etkilerini araştırdık. Serotonine maruz kaldıktan sonra doğumdan sonraki 13 – 17. günlerde farelerden (BULB/c suşu) alınan raphe çekirdeği. Serotonin uygulaması DR nöronlarının 5.21 mV hiperpolarizasyonuna neden oldu (n=24, p< 0.005).
Özet (Çeviri)
Dorsal raphe nucleus, a major component of brain serotonergic system, not only plays a regulatory role in all body physiological processes but has an important implication in the pathophysiology of anxiety and depressive disorders, a major mental health problem worldwide, as well. Besides being the main source of serotonergic innervation to forebrain, dorsal raphe nucleus (DRN) contains 70% of brain serotonergic (5-HT) neurons. We aimed to study presence and physiological implications of TRPM8 and TRPM2 channels in DRN 5HT neurons using an electrophysiological patch clamp technique. We investigated the effects of TRPM8 agonist/ antagonist, menthol and AMTB, and TRPM2 agonist/ antagonist, ADPR/ 2-APB and ACA on the passive and active properties of the DR 5-HT responsive neurons in the coronal slices of the raphe nucleus from mice (BULB/c strain) of between 13 and 17 postnatal days after their exposure to serotonin. Application of serotonin caused hyperpolarization of DR neurons by 5.21 mV (n=24, p< 0.005).