Anti-impact and vibration-damping design of cork-based sandwich structures for rotary-wing drone cage applications
Döner kanatlı drone kafesi uygulamaları için cork bazlı sandviç yapıların anti-darbe ve titreşim sönümleyici tasarımı
- Tez No: 788111
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ALTUNTAŞ, DOÇ. DR. SELİM GÜRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, darbe ve titreşimlere karşı gelişmiş direnç gösteren cork çekirdekli çevre dostu sandviç yapılar sunmaktadır. Tezin ilk bölümü, darbe ve titreşimlere karşı en iyi yapıyı belirlemek için havacılık uygulamalarında yaygın olarak kullanılan çeşitli ön yüzey malzemelerinin cork çekirdekli kombinasyonunu değerlendirmektedir. Sonuçlar, CFRP yüzey tabakaları ve bir mantar çekirdeği olan bir sandviç yapının darbe ve titreşimlere karşı dirençte en iyi performansı gösterdiğini gösterdi. Tezin ikinci bölümünde, CFRP/cork/CFRP sandviç yapısı kullanılarak bir drone kafesi inşa edilmiş ve iri taneli cork çekirdekli ve PVC köpük çekirdekli yapılan kafeslerle karşılaştırılmıştır. Çarpma ve titreşim testlerinin sonuçları, cork tabanlı kafeslerin daha düşük tepe yavaşlama, daha yüksek sönümleme oranı ve yapısal sertliğe sahip olduğunu ve döner kanatlı dronlar için daha iyi koruma sağladığını gösterdi. Tez, çevre dostu olan ve darbe ve titreşimlere karşı üstün koruma sağlayan drone kafesleri inşa etmek için umut verici bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents environmentally friendly sandwich structures with cork cores that show improved resistance to impact and vibration. The first part of the dissertation evaluates the combination of various common face-sheet materials in aerospace applications with a cork core to determine the best structure against impact and vibration. The results showed that a sandwich structure with CFRP face-sheets and a cork core performed best in terms of resistance to impact and vibration. In the second part of the dissertation, a drone cage was built using the CFRP/cork/CFRP sandwich structure and compared to cages made with a coarse-grained cork core and a PVC foam core. The results of impact and vibration tests showed that the cork-based cages had lower peak deceleration, a higher damping ratio, and greater structural stiffness, providing better protection for rotary-wing drones. The dissertation provides a promising solution for constructing drone cages that are environmentally friendly and offer superior protection against impact and vibrations.