Covıd-19'un Sivas Numune Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları üzerine etkilerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of the effects of covid-19 on healthcare workers at Sivas Numune Hospital in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 788137
  2. Yazar: VEYSEL METİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHAN ALTUN ANAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aralık 2019'da Çin'in Hubei Eyaleti'nin Wuhan Kentinde başlayan ve kısa süre içerisinde bütün dünyayı saran, Mart 2020'de de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel pandemi ilan edilen COVID-19, bütün dünyada öncelikli olarak sağlık sektöründe büyük olumsuzluklara neden olmuştur. Sağlık sektöründeki bu olumsuzluklar, öncelikli olarak sağlık çalışanlarının etkilenmesine ve can kayıplarının en çok yaşandığı meslek grubu olmasına neden olmuştur. Her sektörden çalışanların sağlıklarını korumayı hedefleyen iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, COVID-19'un getirdiği yeni gereklilikler çerçevesinde yeniden gözden geçirilmiştir. Bunun yanı sıra COVID-19 meslek hastalığı kapsamında değerlendirilerek, sağlık çalışanları açısından bundan korunmanın önemi daha fazla gün yüzüne çıkmıştır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, sağlık çalışanlarının karşı karşıya oldukları risklerin, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları çerçevesinde değerlendirilmesi büyük önem arz etmiştir. Bu çalışmada COVID-19'un sağlık çalışanları üzerindeki psikolojik, fizyolojik, sosyolojik açıdan etkilerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Sivas Numune Hastanesi çalışanları ile yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgular neticesinde sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği ve kişisel koruyucu konusundaki tutumlarının mesleklerine ve eğitim düzeylerine göre farklılıklar belirlenmiştir. Bunun yanı sıra bu farklılıkların çalışanların tükenmişlik ve depresyon eğilimlerine de etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19, which has started in Wuhan City of Hubei, China in December 2019 and soon spread to the whole world and has been declared as global pandemic by the World Health Organization (WHO) in March 2020, has caused major problems primarily in the health sector all over the world. These negativities in the health sector caused the health workers to be affected primarily and to be the occupational group in which the most loss of life has been experienced. Occupational health and safety practices, which aim to protect the health of employees from all sectors, have been revised within the framework of the new requirements brought by COVID-19. In addition, by evaluating the COVID-19 as an occupational disease, the importance of protection from it for healthcare workers has become more apparent. Considering all these, it is of great importance to evaluate the risks faced by health workers within the framework of occupational health and safety practices. This study has been carried out to examine the psychological, physiological and sociological effects of COVID-19 on health workers in terms of occupational health and safety. For this purpose, as a result of the findings obtained from the questionnaire study conducted with the employees of Sivas Numune Hospital, differences in the attitudes of healthcare professionals towards occupational health and safety and personal protective measures were determined according to their professions and education levels. In addition, it has been determined that these differences also have an effect on the burnout and depression tendencies of the employees.