Okçularda ek ağırlıklarla yapılan antrenmanların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler ile kronik kas hasarına etkisi
The effect of training with additional weights on some physical and physiological parameters and chronic muscle damage in archers
- Tez No: 788143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KIRTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma okçularda ek ağırlıklarla yapılan antrenmanların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler ile kas hasarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu okçuluk branşında lisanslı 12-17 yaş aralığındaki 30 erkek gönüllü sporcu oluşturdu. Araştırma grupları ek ağırlıklı antrenman yapan grup (EAG=10), ek ağırlıksız antrenman yapan grup (AG=10) ve rutin sadece ok atan kontrol grubu (KG=10) olarak oluşturuldu. Araştırma gruplarına 8 hafta boyunca haftada 3 gün günde 60 dakikalık kuvvet egzersizleri uygulandı. Araştırma kapsamında, kontrol grubuna sadece okçuluk eğitimine yönelik ok atışı uygulandı. Ek ağırlıklı birinci grubumuza uygulanan antrenmanla birlikte, vücut ağırlığının % 1'i kadar el bileklerine ağırlık bağlanıldı ve antrenman başlangıcından bitimine kadar ek ağırlık kullanılarak bir antrenman programı uygulandı. Ek ağırlıksız ikinci grubumuza planlanan antrenman programı uygulandı. Kontrol grubuna ise rutin okçuluk eğitimine yönelik ok atışı uygulandı. Araştırma kapsamında sporculardan antrenmanların başlangıcı ve bitiminde fiziksel test ölçümleri ile kan örnekleri dinlenik durumda iki kez alındı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik paket program kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of training with additional weights on some physical and physiological parameters and muscle damage in archers. The research group consisted of 30 male volunteer athletes between the ages of 12-17, licensed in the archery branch. The research groups were formed as the group that did additional weight training (ATG=10), the group that did additional weightless training (TG=10) and the control group (CG=10) that routinely shot only arrows. The research groups were given 60-minute strength exercises 3 days a week for 8 weeks. Within the scope of the research, only archery shooting was applied to the control group. Along with the training applied to our first group with additional weights, a weight was attached to the wrists of 1% of their body weight and a training program was applied by using additional weights from the beginning to the end of the training. The planned training program was applied to our second group with no additional weights. On the other hand, arrow shooting for routine archery training was applied to the control group. Within the scope of the research, physical test measurements and blood samples were taken from the athletes twice at the beginning and at the end of the training. SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis of the data.