Application of the lean six sigma methodology for improving long term maintenance planning – case study
Uzun dönem bakım planlamaları için yalın 6 sigma metodolojisinin uygulanması – örnek uygulama
- Tez No: 788142
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERMET ANAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzün rekabetçi dünyasında, tüm çabalar mümkün olan en düşük maliyetle üretim hedeflerine ulaşmaya odaklanır ve mevcut makine/ekipmanlardan maksimum fayda sağlama ihtiyacını vurgular. Bu bağlamda etkili bakım stratejileri, bu amaca ulaşmak için kullanılacak ana araç haline gelmiştir. Bu çalışmada, CNC makinelerinin ve bileşenlerinin ömür analizini yapmak için bir jant şirketinin bakım verileri kullanılmıştır. Bakımda karar verme süreçleri Yalın Altı Sigma Metodolojisi uygulamaları ile desteklenmiştir. Örnek uygulamada, TÖAİK adımları tanımla, ölç, analiz et, iyileştir ve kontrol kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, makinelerin tezgah ömür kaynaklı etki analizlerinin yapılarak, potansiyel iyileştirme alanlarının belirlenmesi ve bakım operasyonları için karar verme desteğinin sağlandığı bir alt yapı oluşturmaktır. Sonuç olarak, bu analiz, yaklaşık iki yıllık bir zaman diliminde arıza süresi ve sıklığına ilişkin bilgiler kullanılarak 30 CNC makinesi için gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive world, all efforts focus on meeting production targets at the lowest possible cost, highlighting the need for maximum benefits from existing machinery/equipment. In this context, effective maintenance strategies have become the main tool to be used to meet this goal. In this thesis, a wheel company maintenance data is used to perform lifetime analysis of CNC machines and components. The decision-making process in maintenance was supported by the application of the Lean Six Sigma Methodlogy. In actual practice, the DMAIC steps define, measure, analyze, improve, and control were used. The goal of the study is to identify potential improvement areas and to create a substructure and where decision-making assistance for maintenance operations is provided by performing lifetime analysis of machines. As a result, this analysis is carried out for the 30 CNC machines using information on failure time and frequency over a time span of about two years