Çocukluk çağı travmalarının erişkin dönemdeki obezite ile ilişkisi
- Tez No: 788178
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Obezite dünya çapında görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Multifaktöriyel ve kompleks bir hastalık olan obezitenin etiyolojisinde genetik ve çev-resel faktörler rol oynamaktadır. Çalışmamız çevresel bir faktör olan çocukluk çağı travmaları ile obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma kesitsel-tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 01.07.2022 ile 01.08.2022 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, Prof, Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üzeri, gebe olmayan 256 (163 kadın, 93 erkek) katılımcının onamı alındıktan sonra yüz yüze yapılan anket formuyla değerlendirilmiştir. Tüm bireylere Bernstein ve arkadaşları tarafından geliştirilen Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Şar ve arkadaşları (2012) tarafından yapılan 28 soruluk çocukluk çağı travma ölçeği formu ve araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcıların boy, kilo sosyodemografik özellikleri, kronik hasta-lık ve tanıtıcı özelliklerini sorgulayan 25 soruluk anket uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS statistics 21 programında analiz edildi ve p0,01). Çalışmada ÇÇTÖ toplam puanı ortalaması 36,92±11,88, duygusal istismar alt grubu 7,05±3,07, fiziksel istismar 6,21±2,95, fizik-sel ihmal 7,45±3,10, duygusal ihmal 10,58±5,14, cinsel istismar 5,64±1,98, minimi-zasyon 0,91±1,07 olarak belirlendi. Katılımcıların çocukluk döneminde yaşıtlarına göre fazla kilolu/obezite problemiyle çocukluk ÇÇTÖ alt grup puanları arasında istatistiksel anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Katılımcıların %71,48'inin kardeş sayısı 3 ve üzerinde olduğu saptandı. SONUÇ: Çalışmamızda erişkin dönem obezitesi ile ÇÇTÖ puanı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ancak ÇÇTÖ alt gruplarından duygusal istismar, fiziksel istis-mar, fiziksel ihmal ile erişkin obezitesi arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Duygusal ihmal ve cinsel istismar ile erişkin dönem obezitesi arasında ilişki bulunamamıştır. Ço-cukluk çağında diğer travmaları (aile üyesinin evden ayrılması, anne-babanın boşanma-sı, aile üyesinden birinin kaybı, ciddi bir hastalık veya ameliyat öyküsü, doğal afet vb.) yaşayanların obezite sıklığı da yüksek bulunmuştur. Katılımcıların çocukken yaşadığı travmalar incelendiğinde en sık rastlanan travma öyküsü“aile üyelerinden birinin kay-bı”olarak öne çıktı. Çocukken üvey anne/baba ile yaşayanlarda öz anne ve babasıyla yaşayanlara göre erişkin dönem obezite sıklığı ve çocukluk çağı travmalarına maruz kalma ihtimali yüksek bulunmuştur. Elde ettiğimiz veriler, çocukluk çağında yaşanan herhangi bir travmanın erişkin dönem obezitesine neden olabileceğini düşündürmekte-dir. Konunun mekanizmalarının aydınlatılabilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity is a major public health problem worldwide. Genetic and envi-ronmental factors play a role in the etiology of obesity, which is a multifactorial and complex disease. The aim of our study was to investigate the association between childhood trauma, which is an environmental factor, and obesity. MATERIAL and METHOD: The study was planned as a cross-sectional-descriptive survey study. Our study was conducted between 01.07.2022 and 01.08.2022. After obtaining informed consent from 256 non-pregnant participants (163 female, 93 male) over 18 years of age who presented to Prof. Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic., they were examined with a face-to-face questionnaire. All subjects were interviewed using a 28-item childhood trauma scale form developed by Sar et al. (2012), a Turkish validity and reliability study deve-loped by Bernstein et al. and a researcher-prepared questionnaire with 25 questions about height, weight, sociodemographic characteristics, chronic diseases, and introduc-tory characteristics of the participants. The data obtained from the study were analyzed in the SPSS statistics 21 program and p 0.01). In the study, the mean CTQ total score was 36.92±11.88, subgroup emotional abuse 7.05±3.07, physical abuse 6.21±2.95, physi-cal neglect 7.45±3.10, emotional neglect 10.58±5.14, sexual abuse 5.64±1.98, minimi-zation 0.91±1.07. There was no statistically significant association between children's overweight/obesity problem and their childhood CTQ subgroup scores compared to their childhood peers (p > 0.05). It was found that 71.48% of the participants had 3 or more siblings. CONCLUSION: In our study, no association was found between adult obesity and CTQ score. However, a significant association was found between emotional abu-se, physical abuse, physical neglect, and obesity in adults, which are subsets of CTQ. No association was found between emotional neglect and sexual abuse and obesity in adults. A high prevalence of obesity was also found among those who experienced other traumas in childhood (removal of a family member, divorce of parents, loss of a family member, serious illness or surgery in the past, natural disaster, etc.). When examining the trauma participants had experienced as children, the loss of a family member was the most common trauma story. The prevalence of obesity in adulthood and exposure to childhood trauma was found to be higher among those who lived with their stepparents as children than among those who lived with their birth parents. Our data suggest that any trauma experienced in childhood may lead to obesity in adult-hood. Further comprehensive studies are needed to elucidate the mechanisms of this issue.