Obez bireylerde leptin reseptörünün genetik varyasyonu
Genetic variant of leptin store in obese individuals
- Tez No: 788179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. SAMİR MİSHRİF KHALAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın amacı, obez yetişkinlerin bazı immünolojik ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi ve bu bireylerin yaş, bel çevresi (WC), vücut kitle indeksi (BMI) ve cinsiyetleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Ayrıca, obezite ile ilişkili olabilecek genetik mutasyonları araştırmak ve bazı aday genlerin DNA polimorfizmlerinin obezite (fenotip) ile ilişkili olup olmadığını belirlemek için PCR-SSCP dizileme yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmamıza Irak Babil Hastanesi Beslenme Bölümü'ne başvuran, yaşları 19-40 arasında değişenlik gösteren ve etnik kökenleri aynı olan elli iki obez hasta (13 erkek, 39 kadın) (kronik hastalığı olan vakalar hariç) ve kontrol grubunu oluşturmak üzere otuz yedi sağlıklı birey (19 erkek, 18 kadın) dahil edilmiştir. BMI'ya göre obezite grupları I, II ve III şeklinde üç kategoriye ayrılmıştır. Mevcut çalışma, Leptin, ROS, BMI ve WC gibi fizyolojik parametrelerin tahminini yapmak ve obezite ile ilişkili LEP gen polimorfizmlerini ve genetik olarak hastalığı aktaran bir mutasyon olasılığını incelemek için ikiye ayrılmıştır. Sonuçlar, kadınların obez hastaların çoğunluğunu oluşturduğunu ve obez grup ile kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve önceki obezite öyküsü açısından önemli bir fark olduğunu (P=0,05) göstermiştir. Obez gruplardaki leptin düzeyleri, kontrol gruplarındaki düzeylerden önemli ölçüde farklılık göstermiştir ancak aynı durum Reaktif oksijen türleri (ROS) için geçerli olmamıştır. Her iki grupta da leptin düzeylerinin kadınlarda erkeklerden anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. ROS serum düzeylerinde cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu arada sonuçlar, üç obezite kategorisi arasında serum, leptin ve ROS konsantrasyonlarında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Çalışma parametrelerinin korelasyonları, BMI ile insülin (obez gruplar) arasında ve ayrıca BMI ile ROS (obez kadın grupları) arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Mevcut edinimlere göre, yaş, cinsiyet, obezite kategorileri, vücut kitle indeksi, kan leptin konsantrasyonları ve LEP'deki genetik değişikliklerin dağılımındaki farklılıklar, obezite gelişiminin ana nedenleri olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to estimate some immunological and physiological characteristics of obese adults, as well as the relationship between age, waist circumference (WC), body mass index (BMI) and sex in both groups. Furthermore, the PCR-SSCP sequencing approach was used to investigate genetic mutations that may be associated with obesity and to determine whether the DNA polymorphisms of some candidate genes and obesity (phenotype) are related. The Nutrition Department of Babel Hospital, Iraq, received fifty-two obese patients (13 men, 39 women) (excluding cases with chronic diseases) and thirty-seven persons as a control group (19 men, 18 women) ranging in age from (19-40 years). In addition, all obese and control groups were from the same (Arab) ethnic group. Depending on BMI, obesity groups are divided into three categories as I, II and III. The current work is split into two to estimate physiological parameters such as Leptin, ROS, BMI, and WC, and to examine obesity-associated LEP gene polymorphisms and the possibility of a genetic mutation that carries a genetic disease. The results showed that women made up the majority of obese patients and there was a significant difference between the obese group and the control group in terms of age, gender, body mass index, and previous obesity history (P=0.05). The leptin levels in the obese groups differed significantly from the levels in the control groups, but the same was not true for Reactive oxygen species (ROS). In both groups, leptin levels were found to be significantly higher in women than in men. No significant difference was found between genders in ROS serum levels. Meanwhile, the results showed that there was no significant difference in serum, leptin, and ROS concentrations between the three obesity categories. Correlations of study parameters revealed a positive association between BMI and insulin (obese groups), as well as between BMI and ROS (obese female groups). Based on current evidence, differences in the distribution of age, sex, obesity categories, body mass index, blood leptin concentrations and genetic changes in LEP may be the main causes of obesity development.