Polivinilferrosenyumperklorat modifiye elektrodunun sulu ortamdaki davranışlarının incelenmesi
Behaviour of polivinilferroceniumperchlorate modified electrode in aqueus media
- Tez No: 78819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN GÜLCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında çeşitli örneklerde bulunan galaktoz ve laktoz tayininin basit ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi için yeni bir biyosensör geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu biyosensörün çalışma şartlarına çeşitli faktörlerin etkileri araştırılarak en uygun çalışma şartlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında polivinilferrosen (PVF), vinilferrosenin kimyasal polimerizasyonu ile hazırlanmıştır. Polimerin yükseltgenmiş formu olan [polivinilferrosenyum perklorat (PVF+C104“)] 0.10 M TBAP - metilen klorür çözeltisindeki PVF' nin Pt elektrot yüzeyinde elektro çöktürülmesiyle elde edilmiştir. Böylece PVF+C1O4”modifiye elektrotu hazırlanmıştır. PVF+ClO4 modifiye elektrotuna iyon değişimi yoluyla galaktoz oksidaz enzimi tutuklanarak galaktoz enzim elektrotu hazırlanmıştır. Bu şekilde hazırlanan enzim elektrotları için çeşitli deneysel parametreler incelenerek optimum şartlar belirlenmiş, incelenen deneysel parametreler tampon derişimi, enzim derişimi, sıcaklık gibi elektrot cevabını etkileyen faktörler olmuştur. Galaktoz tayini için gerçekleştirilen reaksiyon aşağıda verilmiştir. galaktoz oksidaz D-Galaktoz+ O2 ** H2O2 + galaktohexadialdose Enzim elektrotunun aktivitesinin belirlenmesinde tepkimeler sonucunda oluşan H2O2' nin yükseltgenme akımı ölçülmüştür. Farklı galaktoz derişimlerindeki yükseltgenme akımları ölçülerek kalibrasyon grafiği oluşturulmuştur. Hazırlanan enzim elektrotu bir uygulama olarak sütte galaktoz tayini için kullanılacaktır.Bu çalışma kapsamında geliştirilen galaktoz biyosensörünün yapımında polivinil ferrosenyum perklorat modifiye elektrotu bu güne kadar kullanılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatüre önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the embodiment of this study the development of a new biosensor has been considered in order to simply and conveniently analyze lactose and galactose in various samples. The most appropriate conditions for a new biosensor to satisfactorily function under the influence of a variety of factors have also been experimented with scrupulous care. During the initial process of the study, polyviniylferrocene (PVF) was obtained by the chemical polimerization of viniylferrocene. PVF+C104_, a modified form of a polymer was obtained on the surface of a Pt electrode, as a result of the electro-precipitation of PVF which existed in the solution of 0.1 M TBAP - Metilen Chloride. Thus, a modified electrode of PVF+C1CV was obtained. After galactose oxidase enzyme was immobilized on the modified electrode of PVF+C1C>4“ by means of electron - transformation, a lactose enzyme electrode was obtained by an immediate immobilized of ”beta - galactosidase“ and ”glucose oxidase" enzymes altogether. For the enzyme electrodes prepared in this way, optimum conditions were determined with the close inspections of a myriad experimental parameters. These parameters under inspection were the factors that the electrode respond to ; such as the buffer concentration, enzyme concentration and temperature. The reactions to obtain galactose are shown below;Ill Galactose Oxidase D-Galactose + O2 ^. H2O2 + Galactohexadialdose During the process of the determining the activity of enzyme electrode, the current of modification in H2O2 was produced as a consequence of the reactions. A diagram of calibration was drawn by measuring the currents of modification in various concentrations of galactose. The enzyme electrode prepared will be utilized in determining galactose in milk. By for modified electrode of PVF+C1(V hasn't been administered yet in the production of galactose biosensors. Therefore the results obtained in the study will provide the literature in chemistry with a remerkable contribution.