Isparta pomzasının hafif agrega olarak değerlendirilmesi
The Evaluation of BIMS stone of Isparta region as light weigth agregates
  1. Tez No: 78818
  2. Yazar: METİN DAVRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İnşaat sektöründe dekoratif amaçlı olarak, hafif yapı elemanları ve uygulamaları son yıllarda giderek artmaktadır. Bu bakımdan, kullanılan yapı elemanı ve uygulama şartlan analiz edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında, bims ve bimsblok uygulamalarına yeni bir boyut kazandırmak amacıyla yapılan olan bir çalışmanın bulguları özetle sunulmaktadır. Bu çalışmada, pomza karışımlarının ağırlığım azaltmak ve yalıtım özelliklerini iyileştirmek amacıyla, pomza taşının farklı kompozisyonlarda değişik malzemeler ile beraber kullanımı analiz edilmekte ve uygulanabilirlik prensipleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In civil industry, the light weight building materials and their applications are becoming popular for building construction purposes. In this respect, the usage specifications of pumise and bimsblocks and the application conditions should be carefully analysed. In this research work, in order to make a new approach for pumise applications, experimental research findings carrying on pumise using environment are presented in brief. In the research, to reduce the mixing weight and to improve the insulation properties of bimsbloks mixes, the usable conditions of pumice stone and cement with plaster in different compositional mixes are analysed and applicable principles are investigated.