Utku Varlık'ın sanatı ve hayatı
Art and life of Utku Varlık
- Tez No: 788190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın konusu Utku Varlık'ın sanat anlayışını çözümlemek ve eserlerinde görülen temaları kategoriler halinde inceleyerek bir sınıflandırma oluşturmaktır. Sanatçının günümüze ulaşan eserlerinin tamamına yakını incelenerek konularına göre ayrılmış, sanatçının tüm eserlerinin bir kataloğunu vermek yerine ortaya çıkan temalar doğrultusunda kronolojik bir seçki sunulmuştur. 1960 yılında Akademi'ye girerek, özgün baskı eserlerle sanat hayatına başlayan Varlık'ın 1970'lerin ortasından itibaren sanat anlayışı değişmiştir. Varlık, bu tarihten önce yapmış olduğu özgün baskı eserleri yakarak yok ettiği için elimize geçen fazla bir eseri bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmanın ana konusunu sanatçının 1970'lerin ortasından itibaren değişen sanat anlayışı ve eserleri oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kapsam ve amaç, yöntem ve sınırlar ele alınmıştır. Ardından konuya bir giriş yapmak ve çalışmanın daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla Erken Cumhuriyet dönemi resim sanatı ve bu dönem içinde kurulan sanatçı gruplarından bahsedilmiştir. Ardından sanatçının da etkin yıllarını kapsadığı için 1950 sonrası Türkiye'de siyasi ve kültürel ortam ele alınmış, bu yıllar içerisinde resim sanatında ne gibi değişikliklerin yaşandığı, siyasi ortamın resim sanatına ne gibi etkileri olduğu incelenmiştir. Daha sonra çalışmanın ana konusu olan Utku Varlık'ın hayatı ve sanatı detaylıca incelenerek eserleri tematik olarak gruplanmıştır. Son olarak yapılan çalışmadan çıkartılan bulgular ele alınarak değerlendirme ve sonuç kısmı yazılmış ve çalışma tamamlanmıştır. Sonuç olarak, sanatının erken yıllarında çeşitli tarz ve teknikte eserler üreten sanatçının, 1970'lerin ortasından itibaren belirli bir tarzda sabit kaldığı, aynı teknik ve aynı konu çerçevesinde günümüze kadar eser üretmeye devam ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to analyze Utku Varlık's sense of art and to create a classification by examining the themes seen in his works in categories. First, almost all of the works of the artist that have survived to the present day were examined and separated according to their subjects, and instead of giving a catalog of the works, a chronological selection was presented in line with the emerging themes. Having entered the Academy in 1960 and started his art life with printmaking, Varlık's artistic understanding has changed since the mid-1970s. Since the printmaking made before this date were burned by the artist, we do not have many of his works at hand. For this reason, the main subject of the study is the artist's understanding of art and his works, which have changed since the mid-1970s. In the first part of the study, go about the scope and purpose, methods and limits. Then, in order to introduce to the subject and understand the work better, the Early Republican period painting art and the artist groups established in this period are mentioned. Then, the political and cultural environment of Turkey after 1950, which also includes the active years of the artist, is mentioned. During these years, the effects of the political environment on the art of painting and how it changed this art were examined. Afterwards, the main subject of the study, the life and art of Utku Varlık, was examined in detail and his works were grouped thematically. Finally, the evaluation and conclusion part was written by considering the findings from the study and the study was completed. As a result, it has been detected that Utku Varlık, who produced works in various styles in the early years of his art, be dwelled on a single style since the mid-1970s and he continues to produce work as part of same technique and same subject.