Fen eğitiminde uzaktan ve çevrimiçi eğitim ile yüzyüze eğitimin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of distance and online education and face-to-face education in science education according to teacher's views
- Tez No: 788189
- Danışmanlar: PROF. DR. TOHİT GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 pandemi sürecinde çevrimiçi veya uzaktan eğitim vermek zorunda kalan öğretmenlerin fen eğitiminde çevrimiçi eğitim ile yüz yüze eğitim hakkındaki görüşlerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış açık uçlu sorulardan oluşan“Google form”Samsun il merkezi veya ilçelerde görev yapan 40 Fen bilimleri öğretmenine iletilerek nitel veriler elde edilmiştir. Olgu bilim deseninin kullanıldığı bu çalışmada Google doküman vasıtasıyla hazırladığımız yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Öğretmenler, çevrimiçi eğitimi zamanın etkili kullanımı, teknoloji kullanımı ile beceri geliştirme, ekonomik olması, konuların müfredat çerçevesinde işlenmesi, yer ve zaman kısıtlamasının olmaması gibi avantajlarının olduğunu ve bu nedenlerle yararlı bir uygulama olarak değerlendirilebileceğini belirtmişlerdir. Ancak, çevrimiçi eğitimde öğrenci motivasyonunun düşük olması, konuların kalıcı olarak öğrenilememesi, etkin iletişimin olmaması ve anlık kontrol ya da dönüt verilememesi, teknolojik eksiklik ve teknoloji kullanımında eksiklikler nedeniyle önemli sorunlar yaşanabildiğini belirtmektedirler. Fen eğitiminde çevrimiçi eğitim ile yüz yüze eğitimi karşılaştırdıklarında ise kesinlikle yüz yüze eğitimin Fen bilimlerinin doğasına daha uygun olduğunu, deney ve uygulamalar açısından çevrimiçi eğitimin zor olduğunu, beceri ve davranış kazandırma açısından da daha etkin olduğunu belirtmektedirler. Elde edilen veriler göre fen eğitiminde etkin olarak yüz yüze eğitimin kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ancak öğretmen görüşleri değerlendirildiğinde yer ve zaman kullanımı açısından çevrimiçi eğitimin etkin olduğu kanısına varılmış ve gerektiği zaman her ikisinin birlikte kullanımının yararlı olacağı düşülmektedir. Tüm dünyadaki dijital gelişmeler ve iletişim konusundaki küreselleşme uzaktan veya çevrimiçi eğitimi zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the opinions of teachers who have to give online or distance education during the Covid-19 pandemic process, about online education and face-to-face education in science education. For this purpose, the“Google form”consisting of semi-structured open-ended questions was sent to 40 science teachers working in Samsun city center or districts, and qualitative data were obtained. In this study, in which the phenomenology design was used, the data obtained from the semi-structured interview form we prepared through the Google document were analyzed by content analysis and the results were discussed.Teachers stated that online education has advantages such as effective use of time, skill development with the use of technology, being economical, teaching the subjects within the framework of the curriculum, and that it can be considered as a useful application for these reasons. However, they state that there may be significant problems in online education due to low student motivation, the inability to learn the subjects permanently, the lack of effective communication and instant control or feedback, the lack of technology and the deficiencies in the use of technology.When they compare online education and face-to-face education in science education, they definitely state that face-to-face education is more suitable for the nature of science, online education is difficult in terms of experiments and applications, and it is more effective in terms of gaining skills and behavior. According to the data obtained, it was concluded that face-to-face education should be used effectively in science education. However, when teachers' opinions are evaluated, it is concluded that online education is effective in terms of space and time use, and it is thought that it will be beneficial to use both together when necessary. Digital developments all over the world and globalization of communication necessitate distance or online education.