Life cycle assessment of maternity products: A bioengineering approach
Anne-bebek ürünlerinin yaşam döngüsü analizi: Biyomühendislik yaklaşımı
  1. Tez No: 788191
  2. Yazar: İREM AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ GÖRKEM ÜÇTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaşam döngüsü değerlendirmesi, süreçlerin veya ürünlerin potansiyel çevresel etkilerini ele alan analizdir. Çeşitli yönleriyle bir tür sürdürülebilirlik değerlendirme aracıdır. Yaşam döngüsü değerlendirmesinin yapılabilmesi için yaşam döngüsü değerlendirmesi ile ilgili standartlar olan ISO 14040 ve ISO 14044'e uyulması gerekmektedir. Bu çalışmada, bir tıbbi cihaz üreticisi tarafından üretilen anne-bebek ürünlerinin karşılaştırmalı yaşam döngüsü değerlendirmesini tamamlayarak olası çevresel etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın tamamlanabilmesi için amaçlanan yaşam döngüsü değerlendirmesi için gereken veriler direkt üretici firmadan sağlanmıştır. Bu veriler CCalC2 yaşam döngüsü değerlendirmesi karbon ayakizi yazılım aracı kullanılarak analiz edilmiştir. Karşılaştırmalı yaşam döngüsü değerlendirmesinin çıktısı olarak, aynı işlevlere sahip iki ürünün (alkalin pil ile çalışan göğüs pompası, şarj edilebilir batarya ile çalışan göğüs pompası) potansiyel çevresel etkileri değerlendirilmiştir. Literatüre göre, daha önce anne-bebek ürünlerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi ile ilgili benzer bir çalışma olmadığı için, bu çalışmanın sonucunda bu ürünlerin karbon ayakizi gibi potansiyel çevresel etkileri yol gösterici olacaktır. Bu çalışma sonucunda toplam karbon ayak izi skoru ve diğer çevresel etki skorlarının en çok hammaddelerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Değerlendirme sonunda, biyo-bazlı plastiklerin toplam karbon ayak izi üzerindeki etkisi analiz edildi. Ham petrolden yapılan plastikler yerine biyo-bazlı plastiklerin kullanılmasının genel karbon ayak izi puanlarını azalttığı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Life cycle assessment is analysis that consider the potential environmental impacts of processes or products. It is a type of sustainability assessment tool with various aspects. To perform the life cycle assessment, it is necessary to be complied with ISO 14040 and ISO 14044 which are the standards for the life cycle assessment. In this study, it was aimed to analyze the potential environmental impacts of maternity products which produced by a medical device manufacturer by completing the comparative life cycle assessment. In order to conduct this study, the data needed for the study were directly collected from the manufacturer. For the analysis of the data CCalC2 life cycle assessment carbon footprinting software tool was used. As the output of the comparative life cycle assessment, the potential environmental impacts of two products (breast pump with alkaline battery, breast pump with rechargeable battery) with the same functions were evaluated. According to the literature, since there is no similar study on the life cycle assessment of maternity products, the analyzed potential environmental impacts of these products such as carbon footprint will be guiding. As a result of this study, it has been determined that the total carbon footprint score and other environmental impact scores are mostly affected by the raw materials. In conclusion, the effect of bio-based plastics on the total carbon footprint was analyzed. It has been confirmed that the use of bio-based plastics instead of plastics made from crude oil reduces the overall carbon footprint scores.