Sivil toplum kuruluşu olarak Ahbap Platformu'nun itibarı: Ahbap Samsun örneği
Reputation of the Ahbap Platform as a non-governmental organization: The case of Ahbap in Samsun
- Tez No: 788196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sivil Toplum Kuruluşları (STK) kâr amacı gütmeyen, büyük oranda gönüllülük esasına göre kamu hizmeti sağlayan organizasyonlardır. Genel anlamda devlet yönetimi ve ticari kuruluşlar dışında dini örgütler, siyasal hareketler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar STK'lar olarak örgütlenebilmektedir. Bu nitelikleriyle özel işletmelerden ayrılan STK'lar, yerine getirdikleri kamusal hizmeti sağlayabilmek ve varlıklarını devam ettirebilmek için yeterli çalışan, destekçi ve fona ihtiyaç duymaktadırlar. STK'lar yapısı gereği özel işletmeler ve kamu kurumlarından farklılaşmaktadır. Ancak özel işletmeler arasındaki rekabet STK'lar için de geçerlidir. Günümüzde daha rekabetçi bir ortamda faaliyet göstermekte olan STK'lar aynı alanda bulunan farklı STK'lardan ayrışmak, üye ve gönüllü sayısını arttırmak, maddi kaynak yaratmak, özel işletmeler ve kamu kurumlarının desteğini kazanmak için bazı nitelikleriyle ön plana çıkmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, STK'ların sağlayacağı itibar, kamu tarafından öncelikli olarak tercih edilmeyi ve toplumun gözünde değerli kılınmayı sağlamak, sosyal sorumluluk projelerinde kamu kurumları ve özel işletmelerle iş birliği yapmak, faaliyetlerinde kamu kurumları ve özel işletmelerin desteğini sağlamak açısından oldukça önemli hâle gelmektedir. Bir kurumun itibarı sermaye değerinden çok daha üstündür ve yüksek itibar sağlanması kuruluşa gönüllü katılımcıların daha çok destek olmasını, bağışta bulunmasını sağlayacaktır. Dünyada 1960'lı yıllardan itibaren sayıları hızla artan STK'ların Türkiye'deki gelişimi daha çok 1980'li yıllar itibariyle olmuştur. Ancak bu gelişmenin halen yeterli düzeyde gerçekleşemediği görülmektedir. Türkiye'de gelişmekte olan STK'lar için henüz Batı'daki gibi bir rekabet olgusundan bahsedilemese de günümüzde STK'lar itibarın öneminin farkına varmakta ve itibarlarını korumak ve iyileştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Ancak bu kuruluşların itibarı üzerinde yeterli çalışmanın yapılmadığı gözlenmektedir. Bu amaçla çalışmada 2017 yılından beri Türkiye'de hizmet veren bir yardım platformu ve STK olan Ahbap Platformu/Derneği'nin kamuoyu nezdinde itibarının ölçülmesi hedeflenmiştir. Samsun özelinde AHBAP'ın itibarı nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak bulgulanmaya çalışılmıştır. Ankete 400 kişi katılmış ve buna göre; katılımcıların Ahbap Platformu'na genel anlamda güvendikleri, platformu iletişim kapasitesi açısından başarılı buldukları ve yetkin kapasiteye sahip bir platform olarak gördükleri, platformun katılımcılar tarafından başarılı bir yönetim kapasitesine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle AHBAP Platformunun itibarı Samsun özelinde yüksek olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-Governmental Organizations (NGOs) are non-profit organizations that provide their services largely on a voluntary basis. Generally, religious organizations, political movements and non-profit organizations other than government institutions and commercial organizations can be organized as NGOs. In this respect, NGOs need sufficient employees, supporters and funds in order to provide the public service they perform and to maintain their existence. Although NGOs are different from private enterprises and public institutions by nature, the competition between private enterprises is also valid for NGOs. Today, NGOs need to come to the fore with some of their qualities in order to differentiate from other NGOs operating in the same field, to increase the number of members and volunteers, to create financial resources, and to gain the support of private enterprises and public institutions. In this context, the reputation of NGOs becomes very important in terms of being preferred by the society, being valuable in the eyes of the society, cooperating with public institutions and private enterprises in social responsibility projects, and providing the support of public institutions and private enterprises in their activities. The reputation of an organization is far superior to its capital value. Institutions with a high reputation will provide more support and donations to the organization by voluntary participants. NGOs, whose numbers have increased in the world since the 1960s, started to become widespread in Turkey as of the 1980s. However, it is seen that the level of development of NGOs in Turkey is still not at a sufficient level. There is no competition for NGOs in Turkey as in the West, but today, NGOs realize the importance of reputation and strive to protect and improve their reputations. However, it is observed that there are not enough studies on the reputation of these organizations. For this purpose, it is aimed to measure the public reputation of the Ahbap Platform/Association, which is an aid platform and NGO that has been serving in Turkey since 2017. In Samsun, the reputation of AHBAP was tried to be measured by using the survey technique, which is one of the quantitative research methods. 400 people participated in the survey and according to the results obtained, it was determined that the participants generally trust the Ahbap Platform. Participants stated that they found AHBAP successful in terms of communication capacity and that they saw it as a platform with a competent capacity. In addition, AHBAP is seen by the participants as having a successful management capacity. Based on these results, it can be said that the reputation of the AHBAP Platform is high in Samsun.