Mide adenokarsinomlarinda asprosin immunreaktivitesinin araştırılması
Investigation of the asprosin immunreactivity in gastric adenocarcinomas
  1. Tez No: 788227
  2. Yazar: MÜRŞİT DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu çalışma ile mide kanseri tanısı alan hastaların dokularında asprosin immünreaktivitesinin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve mide kanseri tanı ve derecelendirilmesinde asprosin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Fırat Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde 2015-2020 yıllarına ait mide örnekleri (biyopsi ve radikal rezeksiyonları) retrospektif olarak tarandı. 20 kontrol ve 60 ''Mide Adenokarsinom '' tanısı alan hastalara (20 grade I, 20 grade II ve 20 grade III) ait blok ve lamlar seçildi. Tanıları doğrulandıktan sonra olgulara ait bloklardan 4 mikrometre kalınlığında kesitler alınıp asprosin immünreaktivitesi için immünohistokimyasal boyama yapıldı. Değerlendirme ışık mikroskopu altında gerçekleştirildi. Boyamanın derecesi yaygınlık ve şiddet esas alınarak elde edildi ve histoskor olarak derecelendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to evaluate immunohistochemically asprosin immunoreactivity in the tissues of patients diagnosed with gastric adenocancer and to investigate the role of asprosin in the diagnosis and grading of gastric cancer. Materials and Methods: Stomach materials (biopsies and radical resections) from the years 2015-2020 were retrospectively evaluated in the archives of Firat University, Department of Pathology. Blocks and slides of 20 controls and 60 patients diagnosed as“Gastric Adenocarcinoma”(20 grade I, 20 grade II and 20 grade III) were selected. After the diagnosis was confirmed, 4 micrometer thick sections were taken from the blocks of the cases and immunohistochemical staining was performed for asprosin immunoreactivity. Evaluation was carried out under a light microscope. The degree of staining was obtained based on prevalence and severity and graded as histoscore (Histoscore = Prevalence x Severity).