Acil serviste çalışan hemşirelerin uyku kalitesi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and affecting factors of nurses working in the emergency department
  1. Tez No: 788235
  2. Yazar: ABDULSAMET AÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uyku, ruhsal ve bedensel sağlığımız için gerekli olan temel ihtiyaçlarımızın başında gelmektedir. Bütün meslek gruplarında vardiyalı olarak çalışmak uyku ve uyku kalitesinde düzensizlikler ortaya çıkarabilmektedir. Acil serviste vardiyalı olarak çalışan hemşirelerin de uyku ve uyku kalitesinde düzensizlikler görülebilmektedir. Bu çalışma, acil serviste çalışmakta olan hemşirelerin uyku kalitesi ve uyku kalitesine etki eden faktörleri değerlendirilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Eylül 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında, gönüllülük esasına dayanarak 111 acil servis hemşiresine kişisel bilgi formu ve Pitssburgh Uyku Kalitesi Indeksi (PUKİ) ile anket formları dağıtılarak kendilerinin doldurması istenmiştir. Verilerin analizinde; Mann Whitney U Testi, Shapiro Wilk Testi, Tukey Testi, Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için p 0,05).
Özet (Çeviri)
Sleep is one of our basic needs for our mental and physical health. Working in shifts in all occupational groups can cause irregularities in sleep and sleep quality. Irregularities in sleep and sleep quality can also be seen in nurses working in shifts in the emergency department. This study was conducted to evaluate the sleep quality of nurses working in the emergency department and the factors affecting sleep quality. Between September 2022 and November 2022, 111 emergency service nurses were asked to fill in a personal information form and questionnaires with the Pitssburgh Sleep Quality Index (PUKI) on a voluntary basis. In the analysis of data; Mann Whitney U Test, Shapiro Wilk Test, Tukey Test, Kruskal Wallis Test were used. A p value of 0.05).